Lampy owadobójcze – najlepsza obrona przed inwazją komarów

lampy-owadobojczePowtarzające się w ostatnich latach łagodne zimy i deszczowe wiosny sprawiają, że w lecie nasze domy i mieszkania są atakowane przez całe chmary much i komarów. Istnieje wiele metod walki z tymi insektami, jednakże każda z nich ma poważne wady.

Skuteczność łapki na muchy jest w dużej mierze uzależniona od naszego refleksu, a rozgniecione zwłoki owadów na ścianach, podobnie jak porozwieszane wszędzie lepy, budzą uzasadnione wątpliwości natury estetycznej. Z kolei odstraszające owady preparaty przeznaczone do smarowania skóry, podobnie jak kadzidełka, wymagają zaakceptowania nie dla wszystkich przyjemnego zapachu.

Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie, które na tle wymienionych powyżej prezentuje się znacznie lepiej: lampy owadobójcze. Zasada działania tych urządzeń jest tyleż prosta, co bardzo skuteczna: owady są wabione przez wysyłane przez lampę ultrafioletowe światło, po czym przyklejają się do otaczającego lampę lepu lub smażą się na siatce elektrycznej zwanej „rusztem”. Emitowane przez lampę światło ma długość fali 315-400nm, co oznacza że jest ono niewidoczne i całkowicie nieszkodliwe dla ludzi, za to bardzo atrakcyjne dla owadów.

W przypadku lamp wyposażonych w lep mamy do wyboru różne jego kolory; ciemniejsze barwy czynią lampę bardziej estetyczną, jednak to żółty kolor najlepiej odbija wysyłane przez lampę światło przyciągające owady. Ze względu na zdolność do wabienia owadów, lampy owadobójcze stanowią znacznie skuteczniejszą metodę od tych wymienionych na wstępie.

Lampy owadobójcze występują w wielu różnych wersjach, a wybór tej właściwej zależy od rodzaju pomieszczenia, w którym chcemy ją zainstalować. Materiał lampy i sposób jej wykonania jest zwykle przystosowany do pomieszczeń o określonej wilgotności i standardzie higienicznym – inną lampę postawimy na werandzie domku działkowego, a inną w sklepie mięsnym czy aptece. W miejscach wymagających szczególnej dbałości o higienę stosuje się tzw. lampy wyposażone w świetlówki bezodpryskowe, czyli pokryte specjalną powłoką zabezpieczającą szkło na wypadek stłuczenia .

Poza tym lampy owadobójcze dzielą się na ścienne i sufitowe, przy czyn te drugie uważa się za bardziej skuteczne. Generalnie zaleca się montowanie lamp na wysokości 1,5-2m, tak aby były widoczne ze wszystkich części pomieszczenia.

Nie powinno się ustawiać lampy w miejscu silnych podmuchów powietrza, ponieważ owady nie zdołają do niej dolecieć. Jeżeli właściwie dobierzemy lampę do specyfiki naszego pomieszczenia i zainstalujemy ją w odpowiednim miejscu, inwazja much i komarów nie będzie dla nas problemem.