Leczenie chorób układu oddechowego

nebulizatorChoroby układu oddechowego dotykają najczęściej ludzi mieszkających w dużych aglomeracjach miejskich, palących i pracujących w szkodliwych warunkach. Zanieczyszczenia dostające się do płuc mocno obciążają pęcherzyki płucne, które nie nadążają za oczyszczaniem. Nadmiar toksyn i substancji smolistych powoduje zapalenia, infekcje, a w efekcie może prowadzić do rozwoju nowotworu.

Zanieczyszczone powietrze, niezdrowy tryb życia i alergie przyczyniły się do rozwoju kolejnej choroby cywilizacyjnej, czyli astmy.

Astma jest przykrą dolegliwością, która bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie. Chory cierpi na ataki kaszlu, które są ciężkie do opanowania i prowadzą do duszności, ponieważ w czasie napadu bardzo trudno oddychać. Choroby układu oddechowego były dawniej leczone wyłącznie lekami doustnymi, co nie zawsze dawało oczekiwane skutki. Rozwój medycyny pozwolił na stworzenie innych metod terapii. Obecnie leczy się za pomocą specjalnych inhalatorów i nebulizatorów (oba urządzenia służą do wziewnego przyjmowania leku).

Inhalator to urządzenie, w którym nośnikiem substancji leczniczej jest para wodna, zaś nebulizator wprowadza medykament do układu oddechowego za pomocą sprężonego powietrza. Obie terapie są skuteczne, jednak inhalatory są stosowane przeważnie w chorobach górnych dróg oddechowych. Para wodna wzbogacona w olejki eteryczne bardzo dobrze sprawdza się przy nawracających infekcjach zatok, przewlekłym katarze, nieżytach na tle alergicznym.

Nebulizator jest szczególnie polecany przy niedomaganiach ze strony płuc i oskrzeli.

Istnieje kilka rodzajów nebulizatorów, które służą do leczenia odmiennych schorzeń. Większe, stacjonarne stosuje się do prowadzenia regularnych, cyklicznych sesji trwających po kilka, kilkanaście minut każda. Małe i poręczne, które rozpylają substancję w jednej, krótkiej dawce są stosowane do szybkiego wprowadzenia leku. Takie poręczne nebulizatory są niezastąpione przy astmatycznych atakach duszności.

Nawracające dolegliwości ze strony układu oddechowego nigdy nie powinny być bagatelizowane. Trudności w oddychaniu, częste zadyszki, kaszel, czy charakterystyczny dźwięk podczas oddychania wskazują na proces chorobowy wymagający podjęcia odpowiedniej terapii.

Należy pamiętać, że płuca nie bolą, zatem nie możemy sami jasno stwierdzić, czy jesteśmy w pełni zdrowi, czy też męczy nas postępujące zapalenie. Zdarzają się przypadki, iż pacjent dowiaduje się po długim czasie, że w przeszłości miał zapalenie płuc, choć jedynym objawem wówczas był tylko długi kaszel.