Z pewnością nieraz widzieliście osobę, której zęby były pokruszone lub nawet starte.
Zapewne pierwsze co przychodzi nam do głowy, to kwestie związane ze stresem i nadmiernym ścieraniem zębów. Jest to poniekąd prawda, jednakże zaledwie połowiczna. Ścieranie zębów jest skutkiem dużego napięcia oraz nerwowego trybu życia, jednakże musi dojść jeszcze jedno schorzenie, aby zęby mogły się ścierać – mowa tutaj o zaburzeniach w zgryzie.
Wszyscy ścieramy swoje zęby i jest to proces fizjologiczny, w którym nie ma niczego dziwnego, dopóki ilość ścieranego zęba jest odpowiednia. Proces przeżuwania pożywienia sprawia, że przeciętny człowiek ściera około 65 nm szkliwa rocznie. O problemie możemy zacząć mówić wtedy, kiedy proces ten zaczyna się za bardzo nasilać. Efekt tego jest taki, że większość osób po 50 roku życia posiada wyraźnie krótsze zęby niżeli osoby młodsze.
Jak rozpoznać objawy nadmiernego ścierania zębów? Pierwszym sygnałem alarmowym powinna być nadwrażliwość zębów, gdyż wskutek nadmiernego starcia odczuwamy ból podczas kontaktu z gorącymi lub zimnymi napojami oraz pożywieniem. Możemy wtedy wykonać mały test, aby przekonać się o tym, czy mięśnie naszych żwaczy nie są zbyt napięte. Wystarczy przyłożyć dłonie do policzków w okolicy dolnych zębów trzonowych i zacisnąć zęby – jeżeli odczujemy ruch i napięcie mięśni, to znaczy że mamy do czynienia z nadmiernym zaciskaniem zębów.
Jeżeli chodzi o leczenie tej przypadłości, to pierwszą deską ratunku jest oczywiście stomatolog lub dentysta. Niestety, jeżeli pojawił się u nas problem z nadmiernym zaciskaniem zębów, to możemy mieć niemal całkowitą pewność, iż nasz zgryz również nie jest taki, jaki być powinien. Wobec tego, większość osób z problemami startych zębów leczy się z wykorzystaniem aparatów ortodontycznych. Aparat na zęby działa leczniczo na wady zgryzu, co z kolei przełoży się na wyleczenie problemów ze ścieraniem zębów. Rozwiązanie problemów ze zgryzem jest absolutnie obowiązkową kwestię w celu pokonania nadmiernego ścierania zębów.