Mądre samoleczenie – na czym polega?

chorobaPolski system opieki zdrowotnej z pewnością nie jest oceniany dobrze, dlatego naprawdę warto wiedzieć, jak o siebie dbać, by pozostawać w jak najlepszym zdrowiu. Specjaliści przyznają jednak, że takie nawyki powinny wynikać nie tylko z niskiego poziomu opieki, ale również z naturalnej potrzeby troszczenia się o siebie samego. Zaznaczają przy tym, że zagranicą różne formy samoleczenia są znacznie powszechniejsze niż w Polsce.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że samoleczenie jest najważniejsze w przypadku osób przewlekle chorych. Problem polega na tym, że to właśnie te osoby najbardziej zaniedbują swoje zdrowie. Wskazuje się, że często ludzie chorujący na tego typu schorzenia dość szybko rezygnują z przyjmowania leków i nie prowadzą odpowiedniego trybu życia.

Należy podkreślić, że zdrowy styl życia jest jedną z ważniejszych form samoleczenia. Chodzi o to, że nie wystarczy samo przyjmowanie medykamentów zaleconych przez lekarza. Trzeba również pamiętać o prawidłowej diecie dostosowanej do stanu zdrowia oraz o aktywności fizycznej, która przy wielu jednostkach chorobowych ma naprawdę duże znaczenie i może w znacznym stopniu niwelować dolegliwości bądź przyspieszać proces zdrowienia.

Lekarze ostrzegają, że mądrym leczeniem na pewno nie może być samo przyjmowanie leków. Oczywiście, powinniśmy stosować je zgodnie ze wskazówkami specjalisty, jednak odradza się samodzielnego przyjmowania leków, w tym także samych witamin. Wbrew pozorom, tego typu samoleczenie może przysporzyć nam tylko dodatkowych kłopotów zdrowotnych. Owszem, możemy sięgać po preparaty wzmacniające czy przeciwbólowe, jednak tylko krótkoterminowo i absolutnie nie przekraczając dawki podanej w ulotce.