Choć każdy z nas cierpi czasem na bóle głowy, nie wszyscy chorują na migrenę. To przypadłość, która dotyka niemal 18% społeczeństwa, z czego większość stanowią kobiety. Do sporadycznego bólu głowy przyznaje się natomiast aż 90% populacji! Co może powodować ataki i jak sobie z nimi poradzić? Oto kilka porad.
Pierwsze objawy migreny występują zazwyczaj przed 30 rokiem życia. Gdy choroba zostanie już rozpoznana, niezwykle istotne jest zlokalizowanie czynników, które mogą przyczyniać się do wystąpienia ataku. Pomaga w tym prowadzenie dzienniczka migrenowego, w którym należy zapisywać wszystkie zachowania, czynności i czynniki, które wystąpiły przed epizodem (na przykład zmęczenie fizyczne, stres, picie alkoholu).
Podczas samego ataku, zapanować nad bólem pomaga leżenie w spokojnym, zacienionym pomieszczeniu, a także ciepłe lub zimne okłady. W niektórych przypadkach ból zmniejszają tabletki bez recepty, na przykład Migea – lek na migrenę, Etopiryna – lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy, albo leki zawierające paracetamol i ibuprofen. Jeśli Twoje migreny powtarzają się kilka razy w miesiącu i wiążą się z bardzo intensywnym bólem, koniecznie zasięgnij porady lekarza.
Jakie leki znajdziesz w aptece?
Jeśli Twoje migreny są bardzo silne i często się powtarzają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Szukając doraźnej ulgi w bólu możesz także skorzystać ze środków, które dostaniesz bez recepty. Podczas leczenia napadów migrenowych zazwyczaj stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), czyli paracetamol (Panadol) lub ibuprofen (Ibuprom, Ibum).
Od niedawna dostępny bez recepty jest także kwas tolfenamowy (Migea). Lek taki, jak kwas tolfenamowy, jest według badań równie bezpieczny w stosowaniu, co paracetamol, a jego działanie jest porównywalne do leków na receptę. Lek na migrenę Migea, skład opiera na substancji polecanej przez neurologów, tym samym będąc jednym z niewielu specjalistycznych leków na migrenę dostępnych bez recepty.
Jak działają leki przeciwbólowe?
Leki, które znajdziesz w aptekach bez recepty (na przykład Ibuprom, Ibum, Ibuprofen czy Paracetamol), zmniejszają uciążliwość i nasilenie bólu, docierają do jego miejsca i hamują wydzielanie enzymu, który odpowiada za jego odczuwanie. Na podobnej zasadzie działa Migea, lek przeciwbólowy przeznaczony do stosowania w leczeniu migreny. Migea, skład której zawiera dostępny od niedawna bez recepty kwas tolfenamowy, zmniejsza percepcję bólu i hamuje aktywność lipooksygenazy. Zmniejsza tym samym produkcję leukotrienów, które są nadmiernie uwalniane podczas napadu migrenowego.
Kwas tolfenamowy jest łagodniejszy dla układu pokarmowego niż większość NLZP takich, jak ibuprofen. W składzie leków na ból głowy można też znaleźć hamujący reakcję zapalną kwas acetylosalicylowy, obecny na przykład w leku Aspirin Fast. Innym możliwym połączeniem substancji jest aspiryna, przeciwbólowo działający etenzamid oraz kofeina, która wspomaga ich działanie (taki skład ma np. lek Etopiryna).
Najczęstsze przyczyny ataków
Do najczęstszych przyczyn migreny należą gwałtowna zmiana ciśnienia atmosferycznego oraz stres, ale także nagłe rozluźnienie po sytuacji przewlekłego stresu. Migrena często występuje także w czasie menstruacji, a przyczyna takiego stanu rzeczy leży w okresowym spadku poziomu estrogenów w organizmie kobiety.
Bóle migrenowe są też często poprzedzone spożyciem określonych pokarmów – na przykład czekolady, orzechów, cytrusów, produktów z kofeiną czy tyraminą (dojrzewający ser, wędzone ryby, figi). Niewskazane jest spożywanie produktów zawierających konserwanty takie, jak glutaminian monosodowy, azotany, azotyny oraz aspartam. Chcąc zmniejszyć ryzyko ataku, zwracaj uwagę na jakość swojej diety, czytaj etykiety produktów i wybieraj tylko te, które nie zawierają konserwantów.