Na czym polega dieta Dukana?

Dieta stworzona przez dr Pierre’a Dukana jest od pewnego czasu bardzo popularna nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Do jej stosowania przyznało się wiele gwiazd kina i estrady. Ci, którym udało się schudnąć, dzięki niej uważają, że działa cuda. Jednak zdania są podzielone – wielu specjalistów twierdzi, że dieta Dukana pełna jest zagrożeń i może znacznie pogorszyć stan naszego zdrowia. Ieta jest podzielona na cztery fazy.

Dieta Dukana – o co w niej chodzi?

Pierwsza z nich ma oprowadzać do szybkiego zrzucenia optymalnej liczby kilogramów. W drugim etapie chudniemy wolniej i sami decydujemy, do jakiej wagi chcemy dojść. Trzeci etap ma utrwalić osiągniętą wagę, a czwarty trwa do końca życia i opiera się na tym, by raz w tygodniu nadal ściśle stosować się do menu z pierwszej fazy diety. W każdej fazie dozwolone i zabronione są określone produkty. Chodzi tu o to, aby dostarczyć organizmowi dużo protein, białka, a jak najmniej cukru i tłuszczu. W pierwszym etapie dozwolone jest chude, najlepiej gotowane mięso, większość ryb, jajka – najlepiej białka, chudy, odtłuszczony, niesłodzony nabiał, czyli mleko, jogurt, twarożek. W drugiej fazie dochodzą do tego warzywa.

Można jeść prawie wszystkie, poza tymi, które wzdymają, czyli grochem, bobem, biała fasolą oraz poza ziemniakami, ryżem, soczewicą, ciecierzycą, kukurydzą. W trzecim etapie dochodzą do tego owoce, więcej warzyw, mięs, pieczywa, serów. Jeżeli chodzi o napoje, to dopuszcza się wodę, zieloną herbatę, kawę, ale niesłodzoną. Nie należy pić niczego, co jest słodkie. Zaznaczmy przy tym, że jeść możemy tak często, jak tylko zechcemy. Konkretne produkty dozwolone i zabronione możemy znaleźć wyszczególnione w specjalnych tabelkach powszechnych w internecie.