Na czym polega podcięcie wędzidełka języka?

Wędzidełko języka to fragment tkanki, która łączy dno jamy ustnej z językiem. Jeśli jest zbyt krótkie, to może powodować m.in. problemy ze ssaniem i połykaniem pokarmu, seplenienie i inne wady wymowy. Może również prowadzić do problemów z opróżnianiem jamy ustnej z resztek pokarmów, a w konsekwencji do próchnicy. Jest to wada wrodzona, którą można naprawić poprzez podcięcie wędzidełka.

Na czym polega podcięcie wędzidełka?

Podcięcie wędzidełka to prosty zabieg chirurgiczny, którego celem jest wydłużenie wędzidełka. Zabieg ten najczęściej wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, choć w sytuacjach wyjątkowych może wiązać się z koniecznością hospitalizacji. Kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz laryngolog i to on decyduje, jaki zabieg jest w danym przypadku najlepszy.

W warunkach ambulatoryjnych zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na podcięciu skalpelem, nożyczkami chirurgicznymi lub laserem, błony, z której zbudowane jest wędzidełko. W trakcie zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie, które ustępuje samoistnie.

Podcięcie wędzidełka może być wykonywane już u niemowląt, co ma istotne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy przeszkadza w prawidłowym ssaniu. Często podcięcie wędzidełka jest jednak wykonywane dopiero u dzieci w wieku przedszkolnym, u których logopeda stwierdzi wadę wymowy spowodowaną zbyt krótkim wędzidełkiem. Po podcięciu wędzidełka problem natury anatomicznej ustępuje i można prowadzić ćwiczenia, dzięki którym można zniwelować wadę wymowy.

Czy podcięcie wędzidełka języka boli?

Jak wyżej wspomniano sam zabieg podcięcia wędzidełka w warunkach ambulatoryjnych wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent w trakcie trwania zabiegu nie odczuwa żadnego bólu. Środki znieczulające przestają działać po ok. 1,5-2h i po tym czasie pacjent może już normalnie jeść i pić. Nie ma potrzeby korzystania z dodatkowego wsparcia środków przeciwbólowych po zabiegu. Rana po zabiegu goi się samoczynnie, a jedynym wskazaniem jest oczyszczanie tego miejsca z resztek pokarmów przez kilka dni po zabiegu.

Ile kosztuje podcięcie wędzidełka języka?

Podcięcie wędzidełka języka to zabieg wykonywany w prywatnych gabinetach i klinikach laryngologicznych. Koszt podcięcia wędzidełka zależy od kilku czynników. Jeśli zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, to koszt ten wynosi 200 zł. W określonych przypadkach, gdy lekarz zdecyduje o konieczności hospitalizacji, to koszt wycięcia wędzidełka wyniesie ok. 1000-1500 zł. Taki zabieg można wykonać w Centrum Medycznym Larmed w Krakowie.