Nałogi – plaga współczesności

terapiaWyzwania współczesnego świata są tak duże, że wielu z nas nie jest w stanie im sprostać, a niektórzy nie radzą sobie tak bardzo, że stają się niewolnikami różnego rodzaju uzależnień.

Poprawianie sobie nastroju rozmaitymi używkami przynosi pozorną ulgę, która z czasem staje się przekleństwem tych, którym wydaje się, że bez „wspomagania” nie dotrzymają kroku innym. Uzależnienia przybierają różną formę, może to być alkohol, nadmierne jedzenie, nadużywanie leków, niekontrolowane wydawanie pieniędzy i najpoważniejsze w skutkach sięgnięcie po narkotyki.

Często osoby uzależnione nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu i wtedy bardzo ważna jest reakcja osób z najbliższego otoczenia, które muszą taką osobę uświadomić i skłonić do podjęcia leczenia.

Wybór placówki pomagającej wyjść z nałogu jest niezwykle istotny. Ośrodek tego rodzaju powinien przede wszystkim posiadać odpowiednio wyspecjalizowany zespół fachowców z różnych dziedzin, który oprócz podjęcia właściwej terapii pomaga pacjentom także po ukończeniu podstawowego programu leczenia. Ważne są też warunki pobytu, prowadzenie terapii w kameralnych grupach i gwarancja pełnej anonimowości.

Wymogi te spełnia Ośrodek Drogapowrotna, w którym zatrudnieni są terapeuci uzależnień, psychologowie, lekarze psychiatrzy specjalizujący się w leczeniu uzależnień oraz doświadczone pielęgniarki. Ośrodek usytuowany jest w kameralnej willi pod Wrocławiem, a panujący wokół spokój sprzyja wyciszeniu tak bardzo potrzebnemu przy leczeniu uzależnień. Pokoje są 2-3 osobowe z balkonami, a wspólne spędzanie czasu w salonie z kominkiem wprowadza elementy domowej atmosfery, dającej pacjentom poczucie bezpieczeństwa.

Rodzaj nałogów we współczesnych społeczeństwach ciągle się zwiększa, oprócz tych znanych od setek lat dochodzą wciąż nowe, jak choćby uzależnienie od gier komputerowych czy od komputerów w ogóle. Najważniejsze jest umieć dostrzec w porę zagrożenie i poddać się leczeniu, gdyż często z nałogu nie jesteśmy w stanie wyrwać się sami.