Nowe kasy w prywatnych gabinetach lekarskich


Wśród grup zawodowych, które od 1 lipca bieżącego roku będą zobowiązane do rejestrowania sprzedaży i usług przy pomocy kasy online są lekarze i stomatolodzy.

Zarówno medycy, jak i pozostałe grupy świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane i prawnicze miały rejestrować sprzedaż na nowych zasadach jeszcze w ubiegłym roku, ale z powodu wybuchu pandemii Covid-19 Ministerstwo Finansów przesunęło terminy na rok bieżący. I tak już od 1 stycznia kasa fiskalna online musi znajdować się w każdym warsztacie samochodowym, hotelu i stacjonarnej placówce gastronomicznej oraz w punktach handlujących węglem i paliwami stałymi wytwarzanymi z tego surowca. Pozostali mają jeszcze kilka miesięcy czasu.

Czym różnią się kasy on-line od tych obowiązujących wcześniej?

Kasy fiskalne online poprzez łącze internetowe przesyłają wszelkie informacje o przeprowadzanych na nich transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas, którym z kolei zarządza Krajowa Administracja Skarbowa. System zbiera i gromadzi informacje w celach głównie kontrolnych, ale też analitycznych. Urzędy Skarbowe będą wiedzieć co i za ile zostało sprzedane, kiedy były przeprowadzane przeglądy techniczne kas, czy zaszła zmiana np. w adresie wykonywania działalności. Wg Ministerstwa Finansów ta zmiana ma przyczynić się do uszczelnienia luki VAT, poszerzenia obszaru płatności bezgotówkowej i łatwiejszej kontroli podatnika.

Do 1 lipca zostało jeszcze trochę czasu, który dobrze jest wykorzystać na znalezienie odpowiedniej kasy online, tym bardziej, że w serwisach fiskalnych jest jeszcze duży wybór urządzeń, który przed przysłowiową godziną „O” może się znacząco skurczyć.

Lekarze powinni zaopatrywać się w kasy on-line przystosowane do charakteru świadczonych przez nich usług. Inna kasa będzie potrzebna lekarzowi czy stomatologowi pracującemu stacjonarnie, a jeszcze inna takiemu, który odwiedza swoich pacjentów w domach.

W odpowiednio wyspecjalizowanych serwisach https://netvet.pl/kasy-fiskalne/ dostępne są najnowocześniejsze kasy fiskalne pracujące zdalnie i odpowiednie dla lekarzy, które m.in. umożliwiają połączenie WiFi i LAN, posiadają wejścia USB i są wyposażone w wydajne akumulatory.

Więcej informacji: https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/