Ogrzewanie klimatyzacją, a klimatyzatory typu split. Jak to działa?

O głównej roli praktycznie każdego dostępnego na rynku klimatyzatora, czyli chłodzeniu powietrza, wie każdy z nas, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że urządzenie to można również wykorzystać do ogrzewania domu zimą. Ogrzewanie klimatyzacją? Tak! To wcale nie jest mit, mało tego: w wieli zachodnich krajach europejskich to już standard i rozwiązanie, które doskonale uzupełnia główne źródło ogrzewania mieszkań.

Dlaczego ogrzewanie klimatyzatorami typu split?

Pierwszym pytaniem, jakie zadaje sobie większość osób jest dlaczego miałyby ogrzewać dom klimatyzacją, dalej, ile to kosztuje i wreszcie jak to zrobić? Odpowiadając na te pytania: ogrzewanie klimatyzacją to jedna z bardziej wydajnych i ciekawych form oszczędnego dogrzania pomieszczeń w okresach przed sezonem grzewczym i zaraz po nim. Mało tego, przy wyborze odpowiedniego sprzętu spokojnie można też częściowo ogrzewać dom w czasie sezonu i jest to rozwiązanie ekonomiczne. Dlaczego więc? Ponieważ jest to wygodne, intuicyjne i stosunkowo tanie w porównaniu do innych metod docieplania pomieszczeń.

Koszty? Zakup właściwego klimatyzatora typu split oraz energia elektryczna konieczna do jego obsługi. W tej drugiej kwestii mówimy o wydajnym wykorzystaniu prądu, ponieważ klimatyzatory o odpowiednich parametrach dają wnętrzom więcej ciepła niż go pobierają! W porównaniu do klasycznych grzejników elektrycznych mówimy tu o oszczędnościach nawet o 60-80%!

Na koniec wreszcie, jak to zrobić? Jak to możliwe, że klimatyzator może ogrzewać zamiast chłodzić? Tu odpowiedź jest całkiem prosta: stosuje się mianowicie odwrócenie całego procesu, dzięki czemu czynnik chłodniczy wykorzystywany jest jako grzewczy!

Klimatyzatory split – z funkcją grzania

  • Zapewniają ciepło w okresach przejściowych, dając jednocześnie czyste powietrze (żadnego efektu węglowego, brzydkich zapachów czy zanieczyszczeń krążących we wnętrzach)
  • Zaprojektowane tak, by móc odwracać proces ich standardowego działania (dlatego nie każdy klimatyzator się do tego nada, a przy zakupie należy upewnić się czy rzeczywiście posiada funkcję grzania. Informacje o tym znajdziemy bezpośrednio w opisach producenta!). Technicznie wygląa to tak, że jednostka zewnętrzna klimatyzatora pobiera energię cieplną, przesyła ją do jednostki wewnętrznej, a ta, we właściwym procesie ogrzewa nią pomieszczenie.
  • Pracują cicho i cechują się wysoką łatwością ich uruchamiania
  • Działają sprawnie, niezawodnie i intuicyjnie

Ważne: nie wymagają do swojego funkcjonowania żadnych brudnych czynności, nie ma tu potrzeby dorzucania węgla, drewna ani innych paliw opałowych! Klimatyzacja jest tu urządzeniem elektrycznym, więc nie ponosi się dodatkowych kosztów na materiał opałowy, a wytworzone w sprzęcie powietrze „puszcza” na wnętrze ciepło, ogrzewając całość szybko i czysto

Warto wiedzieć, że klimatyzatory split z funkcją grzania działają najlepiej przy temperaturach zewnętrznych od zera do pięciu stopni Celsjusza. Właśnie dlatego idealnie sprawdzają się przed jesienią i w trakcie oraz po zimie. Im chłodniej jest natomiast poza murami mieszkania, tym bardziej ich wydajność spada. Żeby móc cieszyć się ciepłem z ogrzewania klimatyzacją w większe mrozy, należy zainwestować w najlepszej klasy urządzenie, bo te podstawowy nie dadzą oczekiwanego efektu.

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.

Materiał zewnętrzny