Nie ma nałogów, które mogą pozytywnie wpływać na stan zdrowia, nie ma nałogów, które negatywnie wpływają na rozwój na stan i zdrowie jamy ustnej oraz zębów. Niektóre z nałogów mają mniej, inne bardziej, destrukcyjny wpływ na na stan o jakość uśmiechu. Papierosy, a w zasadzie dym nikotynowy, potrafią wpłynąć zarówno na aspekt zdrowotny zębów, a także jego walory estetyczne.
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotna jest zarówno odpowiedzialność i świadomość ryzyka, jak również umiejętne radzenie sobie z konsekwencjami – zwłaszcza w przypadku osób, które nie planują porzucenia nałogu. Samoświadomość będzie pomocna w przypadku sytuacji, które zaczną stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osoby będącej uwikłanej w nałóg.
Wpływ dymu nikotynowego na zęby
Głównym negatywnym skutkiem dla zębów nałogowego palacza będzie zmiana ich barwy i to nie na bielszą, lecz zupełnie w drugą stronę, czyli zęby zaczną żółknąć. Aby przywrócić je do naturalnego stanu mogą pomóc tylko materiały dla stomatologów, zwłaszcza w przypadku osób, które palą już kilka lat. Żółknięcie zębów nie dzieje się z dnia na dzień, dopiero po kilkudziesięciu latach można zauważyć bardzo dużą różnicę, jednak warto zaznaczyć, że każdy jeden papieros przyczynia się do żółknięcia zębów, które będzie postępowało z wiekiem i z czasem palenia papierosów.
Oczywiście aspekt wizualny to nie jedyny, który ma związek z nikotyną. Istnieje cały szereg powodów zdrowotnych, dla których nie warto palić papierosów, ponieważ mogą doprowadzić do bardzo negatywnych skutków ubocznych. Warto tutaj zaznaczyć, że każdy papieros wpływa nie tylko na same zęby, ale i na dziąsła, język, gardło – słowem: na całą jamę ustną. Konsekwencje palenia papierosów odbijają się negatywnie na całym organizmie i aby go odciążyć, a także nie doprowadzić do żadnych poważniejszych powikłań, nie wystarczy asortyment stomatologiczny i gabinet, ale cały zespół specjalistów, który będzie starał się powstrzymać negatywne skutki palenia papierosów – a te na pewno się pojawią.
Dla jamy ustnej najgorszym możliwym scenariuszem jest nowotwór. Rak jamy ustnej najczęściej jest w złośliwej formie, a odsetek wyleczonych pacjentów, w porównaniu do nowotworów innych organów, znacznie mniejszy. Niestety jest to choroba bardzo trudna do wyleczenia a w przypadku jamy ustnej, atakuje ona kluczowe dla życia organy, wykluczając ich możliwość przeszczepu, co wielokrotnie stanowi ratunek dla pacjentów chorujących np. na raka płuc.
Papierosy i palenie, a implanty
Wielu stomatologów podchodzi bardzo negatywnie do kwestii zabiegu założenia implantów w przypadku osób aktywnie palących. Nie chodzi tutaj o to, że materiały stomatologiczne używanie do osadzenia implantów są nieprzystosowane, jednak palenie papierosów znacznie spowalnia proces golenia się ran, co może skutecznie uniemożliwić prawidłowe osadzenie się implantów i zagojenie tkanek. Nie zawsze stomatolog podchodzi tak radykalnie do kwestii założenia implantów, jednak z pewnością każdy z nich będzie zalecał rzucenie palenia na kilka tygodni przed i po zabiegu, aby pozwolić dziąsłom na regenerację.