Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych

imagesJest wiele typów zniszczonych włosów. Ich nieestetyczny wygląd może być spowodowany wypadaniem, rozdwojonymi końcówkami lub nieprzyjemną suchością w dotyku. Wpływa to negatywnie na całościowy i ogólny efekt naszego wyglądu, bo przecież twarz to nasza wizytówka. Tym samym nie czujemy się pewnie i komfortowo. Czas to zmienić! W artykule omawiamy cechy, przyczyny i sposoby zwalczania suchości włosów.

Główna przyczyna suchych włosów

Na zdrowy wygląd i faktyczny stan włosa wpływa prawidłowość jego budowy. Główne znaczenie ma tutaj trzon i łuska, które są odpowiedzialne za gromadzenie około 10% wody. Odpowiada ona za właściwe nawilżenie pojedynczych kosmyków. W rezultacie pozostawia efekt zadbanej fryzury. Ważne jest, by woda ta była utrzymana na stałym poziomie. Odpowiada za to otoczka tłuszczowa utworzona z sebum, czyli naturalnej wydzieliny gruczołów łojowych.

I tutaj zaczyna pojawiać się problem. W momencie, gdy ilość sebum jest zbyt mała, by dostatecznie nawilżyć włosy, stają się one przesuszone. Łuska włosa uszkadza się, co prowadzi do rozchylenia łusek i utraty wody. Fryzura staje się nieestetyczna i nieprzyjemna w dotyku, a także trudna w codziennej pielęgnacji.

Co jeszcze sprawia, że włosy są zniszczone:

1. Nieodpowiednia pielęgnacja codzienna. Wiąże się to z niewłaściwym doborem kosmetyków myjących i pielęgnujących. Produkt o zastosowaniu nieadekwatnym do problemu, jakiego chcemy się pozbyć, znacząco może pogorszyć ich stan.

2. Złe techniki i sposoby mycia włosów. Szybkie i energiczne mycie włosów oraz skóry głowy, może wywołać podrażnienia. Są one przyczyną do pojawienia się problemów z włosami. Wpływa nie tylko na ich suchość, ale może zapoczątkować łupież lub znacznie je przetłuścić. Dzieje się tak ponieważ, podczas agresywnego pocierania skóry głowy, gruczoły łojowe wzmażają swoją pracę, co zaburza prawidłowość ich funkcjonowania.

3. Czynniki zewnętrzne. Nazywane są także środowiskowymi lub atmosferycznymi. To głównie deszcz, wiatr i słońce – tak upragnione i wyczekiwane. Niestety promienie ultrafioletowe znacznie wpływają na stan włosów i to z tej negatywnej strony. Wysuszają jego strukturę, ponieważ docierają do najgłębszych jego warstw. Jeżeli ktoś na codzień ma problem z suchością włosa, podczas lata powinien szczególnie dbać o ich osłonę.

4. Czynniki mechaniczne. Zalicza się do nich częste stosowanie suszarek czy prostownicy oraz zabiegi w salonie fryzjerskim. Ciepły podmuch z suszarki lub farbowanie zdecydowanie osłabia włos. Na czas ich regeneracji najlepiej odstawić zabieg zmiany koloru, a także codzienne używanie, np. lokówki.

Jak pielęgnować włosy suche i zniszczone?

  • na czas regeneracji odstaw stosowanie wszelkich urządzeń mechanicznych – suszarek, lokówek, prostownicy
  • zrezygnuj z farbowania lub koloryzowania
  • nie myj gwałtownie włosów, ale delikatnie, najlepiej opuszkami palców, tak by dodatkowo zapewnić skórze głowy masaż
  • nie pocieraj mocno włosów ręcznikiem, ale zawiń je i pozwól, by nadmiar wody samodzielnie w niego wsiąknął

Powyższe działania, są podstawowe – ale nie jedyne – jeżeli chodzi o regenerację włosów suchych i zniszczonych. Zapamiętaj także, że bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Takie oferuje marka Vichy z Linii Kosmetyków Dercos – Szampon, Maska i Odżywka do włosów suchych i zniszczonych.

Dermokosmetyki oparte są o skuteczną formułę, która szybko odbudowuje włosy i nadaje im blasku. Składniki, takie jak: olejek ze słodkich migdałów, dzikiej róży, krokosza barwierskiego; minerały; białko czy witaminy A, E, B1, B2, B6 działają szybko, skutecznie i bezpiecznie. Hipoalergiczny charakter kosmetyków został udowodniony badaniami dermatologicznymi. Dlatego też są one w pełni bezpieczne nawet dla wrażliwych włosów i skóry głowy.

Stosując potrójną regenerację, która opiera się o szampon, odżywkę i maskę marki Vichy zadbasz o swoje włosy kompleksowo. Naprawisz oraz odżywisz pojedyncze włókna włosa, od ich nasady, aż po same końce. W rezultacie zadbasz o piękną i zdrową fryzurę zarówno latem, jak i zimą.

Więcej dermokosmetyków do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych, ale i nie tylko, znajdziesz na stronie: http://www.vichy.pl/produkty/strona-g%C5%82owna/h.aspx