Poradnictwo genetyczne w Polsce – badania, informacje, ciekawostki

Coraz więcej osób zdaje dziś sobie sprawę z tego, jak ważne w ich życiu, ale także w codzienności i planowaniu kariery ich dzieci są geny.

Tak wiele informacji przekazywanych genetycznie z pokolenia na pokolenie może determinować pewne zachowania, talenty, możliwości fizyczne, cechy charakteru czy predyspozycje zawodowe, że chcielibyśmy je poznać bliżej.

Jak to zrobić i od czego zacząć?

Genetyka, porady i testy, które można zrobić w Polsce

Odkrycie genetycznych tajników, jakie biologicznie przekazują nam dziadkowie, pradziadkowie i wcześniejsze pokolenia wymaga przeprowadzania bardzo konkretnych testów. Fachowo określa się je terminem dna badania genetyczne i można je wykonać o wiele prościej niż nam się wydaje. Dawniej konieczna była wizyta w specjalnym laboratorium, w którym pobierano od nas próbki zawierające dna i przekazywano je do szczegółowych, często długotrwałych badań.

Dziś proces ten jest wybitnie uproszczony, co również wynika z postępu, jakie ostatnie dekady przyniosły całemu sektorowi medycyny i genetyki. Korzystając z profesjonalnych laboratoriów można zamówić zestaw do pobrania próbek DNA wprost do własnego domu, a następnie, przekazać próbki śliny i po prostu całość odesłać pod wskazany adres.

Co ciekawe, w jednym, kompleksowym pakiecie próbek otrzymać można testy do wszystkich możliwych obecnie badań genetycznych, dostając tym samym absolutnie precyzyjne i pełne wyniki. Wyniki te można wykorzystać do poszerzenia swojej wiedzy o własnym pochodzeniu, zdrowiu, nutrigenetyce, sporcie, pielęgnacji skóry, talentach itd. To wszystko sprawia, że poradnictwo genetyczne w Polsce jest niezwykle popularne!

Ważne badania genetyczne sportowe

Istotnym punktem takich testów są badania genetyczne pod katem predyspozycji sportowych. Najczęściej robią je rodzice potencjalnych młodych talentów, którzy chcą upewnić się czy rzeczywiście w genach dziecka płynie „talent” do pewnego rodzaju aktywności fizycznej. Ta cenna informacja może lepiej wskazać kierunek przyszłego rozwoju kariery, sprawiając, że treningi i intensywne ćwiczenia jeszcze lepiej wydobędą z takiej osoby to, co ma zapisane w genach. Rzecz jasna, geny to nie wszystko i znamy dziś wiele talentów, które pewnie predyspozycji do sportu nie miały, ale połączenie ciężkiej pracy z tym czymś, co kieruje naszymi genami może okazać się fenomenalnie dobrym początkiem dla planowania kariery i jej popychania do przodu.

Testy predyspozycji sportowych wskażą m.in profil sportowy (moc, wydolność tlenową i sercową, siłę, wytrzymałość, zdolność do regeneracji), profil mięśniowy i metaboliczny oraz skłonność do ulegania urazom.

Ile kosztują testy dna do takich badań? W zależności od ilości wykonanych i pobranych próbek oraz rodzaju testów, średnio od 299 do ok 260 €.

Material externo