Profilaktyka stomatologiczna i jej wpływ na nasze życie

Portrait of a young woman's face eating an appleProfilaktyka stomatologiczna jest podstawą w zapobieganiu schorzeń jamy ustnej. Odgrywa bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu próchnicy, chorób przyzębia oraz  wielu innych dolegliwości. Na odpowiednią profilaktykę stomatologiczną składa się wiele elementów i zabiegów. Wiele z nich możemy stosować sami w domu, jednak część może zostać wykonana tylko i wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.

Stosowanie się do zasad profilaktyki stomatologicznej pozwoli na zachowanie własnego zdrowego uzębienia, a tym samym pięknego uśmiechu na bardzo długie lata. W celu odpowiedniego zapoznania się ze wszystkimi jej zasadami warto udać się do gabinetu dentystycznego (np. Profesjonalnego Studia Somatologii Aesthetica Dermadent). Wykwalifikowany lekarz dentysta w przystępny sposób przedstawi nam wszystkie reguły prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej, a także dokona od razu oceny stanu naszego uzębienia i zaleci konkretne działania.

Odpowiednia higiena pomaga usunąć nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, co ma duży wpływ na nasz komfort w trakcie kontaktów z innymi ludźmi. Eliminuje również przebarwienia spowodowane piciem kawy lub herbaty, a także gwarantuje poczucie świeżości. Prawidłowa higiena jamy ustnej wpływa także na większą skuteczność leczenia stomatologicznego.

Systematyczne mycie zębów po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie oraz zachowanie odpowiedniej diety (bez słodyczy) to zasady, których każdy z nas powinien przestrzegać na co dzień. W przypadku kiedy nie mamy możliwości, aby po posiłku wyszczotkować zęby, możemy skorzystać z bezcukrowej gumy do żucia, która również pomoże w zachowaniu odpowiedniej higieny. Do prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej, oprócz zwykłej szczoteczki i pasty, koniecznie powinniśmy używać nici, szczoteczek cylindrycznych do czyszczenia przestrzeni między zębami, wykałaczek i płynów do płukania jamy ustnej.
Do profilaktyki stomatologicznej zaliczamy również systematyczne, kontrolne wizyty u stomatologa. Dzięki nim dentysta będzie mógł regularnie sprawdzać stan naszych zębów, a także odpowiednio szybko zareagować w przypadku, gdy w naszej jamie ustnej zacznie dziać się coś niepokojącego.

Dentyści radzą, aby przynajmniej raz w roku dokonać kontroli stanu naszego uzębienia. W ramach profilaktyki renomowane gabinety stomatologiczne, jak Profesjonalne Studio Stomatologii Aesthetica Dermadent w Krakowie, oferują:
– skaling (usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, nie powodujące uszkodzenia szkliwa),
– piaskowanie (usuwanie osadu i przebarwień powstałych od kawy, herbaty, papierosów, w sposób bezbolesny i bezpieczny dla naszych zębów),
– fluoryzację (lakierowanie zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru, stosowane głównie przy próchnicy i nadwrażliwości zębów),
– lakowanie (uszczelnianie bruzd i zagłębień w zębach stałych specjalnym lakierem),
– kontrolę uzębienia i instruktaż higieny jamy ustnej.

Profilaktyka stomatologiczna pomaga nam uniknąć bólu i dużych wydatków związanych z leczeniem zębów. Zadbane, zdrowe zęby są niewątpliwym atrybutem urody. Piękny i olśniewający uśmiech dodaje nam wdzięku i pewności siebie, ułatwia kontakty z ludźmi, pozwala zdobyć ich sympatię. Jest naszą wizytówką i sprawia, że jesteśmy bardziej atrakcyjni dla otoczenia, co niewątpliwie pomaga w codziennym życiu, zarówno prywatnym, jak i zawodowym.