Recepta na zdrowie w 3 podstawowych krokach

moda-na-zdrowy-styl-zycia-1Nie da się ukryć, iż w dzisiejszych czasach nastała moda na kult zdrowego stylu życia i zgrabnej, smukłej sylwetki. W radio, telewizji, kolorowych czasopismach kobiecych lub też w Internecie temat ten jest stale odświeżany, a hipotetyczne nowe fakty w tym zakresie stają się w ekspresowym tempie numerem jeden. Każdy z nas chcąc podążać za trendami, pragnie dostosować się do aktualnego kanonu piękna jakim jest zgrabne, wyrzeźbione ciało. Problem jednak pojawia się wówczas, gdy chcąc zmienić coś w naszym życiu i wertując tony gazet, a także setki stron internetowych natrafiamy na wzajemnie wykluczające się wiadomości. Ten bałagan informacyjny prowadzi do pewnego zniechęcenia i całkowitego chaosu w zakresie zdrowia i prawidłowego żywienia. Warto więc skupić się na fundamentalnych zasadach, które skutecznie i bez większego wysiłku pozwolą zawalczyć o swoje zdrowie, samopoczucie i wygląd.

Krok 1: Zastanów się, czy zmieniasz się dla siebie

Zasada niby banalna, lecz wciąż zupełnie zapomniana w dietetyce. Na początku jakiejkolwiek zmiany stylu życia lub sposobu żywienia, fundamentalną zasadą jest określenie poziomu swojej motywacji. Jest ona podstawową jednostka napędową naszych poczynań, a także gwarantuje wytrwałość i ciągłość zmian bez przerw. Występują dwa poziomy motywacji: zewnętrzna i wewnętrzna. Tę pierwszą inicjuje wszystko to, co nas otacza, czyli rodzina, przyjaciele, kolorowe czasopisma, moda itp. Jej trwałość i moc znawcy określają jako dość słabą. Nie podtrzymuje naszych zadań i działań. Dużo silniej w tym zakresie może zdziałać motywacja wewnętrzna, czyli nasza i tylko nasza chęć zmian. Jeśli w naszej głowie zrodzi się plan zaczęcia nowej diety lub rozpoczęcia regularnej aktywności fizycznej, a poziom motywacji wewnętrznej będzie wysoki, mamy ogromny iloraz szans, iż nasze działanie się powiedzie. Tak więc warto się motywować, a także nie reagować na zdanie innych ludzi.

Krok 2: Dostarcz sobie odpowiednią dawkę niezbędnej wiedzy

Jak to mówią: zdrowy konsument to świadomy konsument. Co to właściwie znaczy? Nie każdy musi być od razu specem od prawa żywnościowego, a także orientować się we wszystkich aktach prawnych. Jednakże pewne minimum powinien znać każdy. W swym konsumenckim wyborze kieruj się zasadą: „Im mniej, tym lepiej”. Chodzi tu dokładnie nie tylko o porcje produktów, ale także o ich skład. Im mniej napisane jest na etykiecie tym lepiej. Znaczy to najpewniej, że nie znajdziemy tam całej tablicy Mendelejewa. Warto także spojrzeć na datę przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości, dzięki temu będziemy pewni, że nie kupujemy żywności zepsutej i niebezpiecznej dla zdrowia. W prawidłowej diecie liczy się rozwaga, racjonalnie myślenie i umiar.

Krok 3: Naucz się smakować zdrową kuchnie dietetyczną

W tej zasadzie nie chodzi o to, aby zajadać się suchą marchewką, a wszystko popijać sokiem z buraka. Jednakże należy mieć na uwadze, iż w przeważającej części to, co nam smakuje w potrawach jest wynikiem obecności tłuszczu. Ów makroskładnik jest popularnym nośnikiem smaku. W dietetyce powinno się jednak go ograniczać, co może spowodować zmianę właściwości organoleptycznej potrawy. Gdy w dodatku zabierzemy z naszego posiłku cukier, sól i wszelkiego rodzaju panierki, może się okazać, że nigdy nie próbowaliśmy lekkiej, dietetycznej i zdrowej kuchni. Dlatego też warto dać sobie czas i na te zmianę, zmniejszając ilość np. soli i cukru i pół łyżeczki tygodniowo. Nasze kubki smakowe stopniowo zaakceptują powolną zmianę, dzięki czemu stanie się dla nas bezbolesna.

Powyższe informacje wskazują, iż prozdrowotny styl życia i właściwie odżywianie wymagają od nas nieco wytrwałości i starań, aby mogły być skuteczne. By ułatwić sobie zadanie warto zainteresować się ofertą innowacyjnego portalu internetowego Dietmap.pl, który we współpracy z dietetykami, oferuje diety odchudzające oparte w całości na zasadach zdrowego żywienia i najnowszych wytycznych uznanych towarzystw naukowych. Twoja dieta będzie nie tylko prawidłowo zbilansowana, ale także indywidualnie dobrana do potrzeb organizmu i Twoich oczekiwań, przez co stosowanie jej okaże się samą przyjemnością. Portal Dietmap.pl oprócz diety zbilansowanej oferuje szereg innych planów żywieniowych w ramach diety bezglutenowej, wegetariańskiej, wygodnej czy też cukrzycowej. Tak szeroki wybór rodzajów diet zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika, a osiągnięcie wymarzonego celu okaże się tylko kwestią czasu.