Rozstępy – profilaktyka, minimalizacja

SkóraRozstępy to pasma cieńszej tkanki pojawiające się na skórze. Ich występowanie jest spowodowane, przede wszystkim, nadmiernym przytyciem w krótkim czasie, dlatego dotyczą głównie kobiet w ciąży. Są również powszechne u osób uprawiających kulturystykę, które doprowadzają do szczególnie intensywnego rozrostu mięśni. Zwiększający się obwód w poszczególnych częściach ciała sprawia, że skóra na nich rozciąga się. Niestety, ludzka skóra nie jest aż tak elastyczna, dlatego w niektórych miejscach pojawiają się cienkie pasma wrzecionowate.

Poza znacznym przyrostem masy ciała, rozstępy mogą być powodowane czynnikami genetycznymi lub niestabilną gospodarką hormonalną. Dlatego też mogą pojawiać się w trakcie dojrzewania. Najczęściej atakują miejsca narażona na wyjątkowe tycie, czyli brzuch, uda pośladki. U kobiet w ciąży występują także na piersiach, ze względu na ich wzrost powodowany laktacją. Wśród sportowców często pojawiają się na ramionach, czasem też na plecach.

Niestety, rozstępów nie da się usunąć. Możliwa jest ich minimalizacja, która daje szczególnie dobre efekty w pierwszej fazie rozstępów, gdy są jeszcze fioletowe i nie ukształtowana do końca. W końcowej fazie, gdy są już głębsze i jasne nie ma możliwości ich likwidacji, a zmniejszanie daje zwykle rezultaty w postaci minimalizacji ich widoczności do ok. 50%. Walcząc z rozstępami należy, przede wszystkim, głęboko nawilżać skórę. Świetne będą kosmetyki z elastyną, która przenika w głąb powłoki skórnej, zwiększając jej elastyczność i podatność na rozciąganie. Dobre są także masaże. W poważniejszych przypadkach zaleca się zbiegi kosmetyczne takie, jak choćby nakłuwanie skóry specjalnymi wałkami. W najbardziej zaawansowanych formach rozstępy redukuje się laserowo.

Łatwiej i wygodniej jest zapobiegać powstawaniu rozstępów. Oznacza to, że powinniśmy dbać o utrzymanie jednakowej wagi. Jeżeli chcemy się odchudzać, to warto robić to stopniowo, a nie drastycznie tak, by skóra mogła przygotować się do zmian. W tym czasie intensywnie nawilżamy skórę, stosując specjalne kosmetyki produkowane z myślą o zapobieganiu nieatrakcyjnym szramom na ciele. W sklepach, ale i aptekach znajdziemy balsamy, kremy, maści oraz toniki, a nawet roztwory kwasu glikolowego, które pomogą chronić skórę przed pojawianiem się rozstępów.