Smaczne i zdrowe – owoce egzotyczne

Od kilkunastu lat wzbogaca się oferta sklepów w zakresie różnego rodzaju owoców egzotycznych. Obecnie na rynku dostępne są nie tylko kojarzące się nam z dostatkiem zachodnich krajów pomarańcze i smaczne, żółte banany, ale i papaja, mango, melony, granaty, kokosy i wiele, wiele innych.

Tropikalne czy owoce egzotyczne?

Owoce egzotyczne nazywa się także tropikalnymi ze względu na tereny na których one występują. To, co łączy wszystkie te owoce to fakt, że nie tolerują one bardzo niskich temperatur. Są one dla nas szczególnie pociągające ze względu na swój smak, który zazwyczaj trudno porównać z polskimi owocami, oraz z uwagi na zazwyczaj dość ciekawy wygląd. Wiele osób wracając z wakacji przywozi jakieś egzotyczne owoce i urządza przyjęcia na którym oprócz zdjęć i opowieści z podróży częstuje się gości takimi świeżymi owocami bądź też smacznymi daniami przygotowanymi na ich bazie.

Owoce egzotyczne zawierają cenne witaminy i minerały oraz błonnik. Podnoszą one ogólną odporność organizmu, przyspieszają przemianę materii oraz wspomagają pracę jelit. Spożywane są na surowo, ale coraz częściej także w postaci przetworzonej, używane są bowiem do sałatek, owocowych musów, ciast i deserów, ale i do dań mięsnych i rybnych. Jak widać owoce te mają bardzo szerokie zastosowanie.