Staniki sportowe – komfort i zdrowie

staniki-sportowe
Wybierając się na siłownię, zajęcia fitness albo do na jogging, ubieramy wygodne, sportowe stroje. Jednakże bardzo często kobiety zapominają o tym, co pod ubraniem – o odpowiedniej bieliźnie, która powinna być również integralną częścią stroju sportowego. Szczególne znaczenie u kobiet mają staniki sportowe. Prawidłowo dobrane nie tylko zwiększają komfort podczas ćwiczeń, ale również pomagają zadbać o zdrowie w czasie wysiłku.

Funkcje staników sportowych

Naukowcy zajmujący się biomechaniką ruchu piersi podkreślają, że podczas ruchu piersi bardzo łatwo ulegają obciążeniem, które mogą spowodować trwałe odkształcenia, deformacje i rozciągnięcie biustu. Co więcej, dla znacznej liczby kobiet wykonywanie ćwiczeń łączy się z bólem w okolicach piersi, co nie tylko sprawia duży dyskomfort, ale również zniechęca do aktywności fizycznej.

Staniki sportowe mają za zadanie przede wszystkim ograniczenie ruchu piersi, a co za tym idzie zminimalizowanie wszelkich przeciążeń oraz wstrząsów podczas wykonywania ćwiczeń bądź biegania. Dobrze dobrany biustonosz potrafi zamortyzować drgania i unieruchomić biust nawet w 75 procentach. Dla porównania zwykły stanik ogranicza ruchy piersi o niecałe 40%.

Piersi nie posiadają mięśni, dlatego też narażone są na rozciąganie podczas aktywności fizycznej. Stabilizacja biustu, modelowanie i nadawanie prawidłowego kształtu to kolejna rola staników sportowych. Mogą one spełnić ta funkcję dzięki ich konstrukcji – silnemu zabudowaniu oraz wykonaniu z grubego materiału.

Wato zauważyć, że materiał, z którego wykonywane są biustonosze przeznaczone do ćwiczeń, pomimo znacznej grubości, posiada specjalne mikropory. Dzięki nim jest on przepuszczalny dla powietrza – oddycha, a także absorbuje wilgoć wydzielaną podczas ruchu. Sprawia to, że stanik sportowy minimalizuje ryzyko wystąpienia otarć i oparzeń.

Stanikami sportowymi można również zniwelować ból kręgosłupa, który często pojawia się podczas wykonywania ćwiczeń, szczególnie tych bardziej intensywnych. Wszystkie kobiety, a przede wszystkim te, które mają duży biust, doskonale wiedzą, że jest on pewnego rodzaju ciężarem dla pleców. Wykonany z odpowiednio dobranego materiału biustonosz, dobrze dopasowany i unieruchamiający piersi pozwala eliminować bóle kręgosłupa. Często w czasie aktywności fizycznej pojawia się także ból głowy, który może być także powodowany przez źle podtrzymywane, silnie poruszające się piersi.

Rodzaje staników

Producenci oferują różne rodzaje biustonoszy sportowych. Pierwszym z nich jest typ compression bra przeznaczony dla małym i średnich biustów (miseczki A i B). Działanie tego biustonosza polega unieruchamianie piersi poprzez dociskanie ich do klatki piersiowej. Kolejny typ to encapsulated compression bra. Jest on bardziej stabilny niż pierwszy, ponieważ utrzymuje każdą pierś osobno. W związku z tym sprawdzi się u kobiet z większym biustem bądź uprawiających bardziej intensywne sporty. Ostatni rodzaj stanika sportowego to adjustable encapsulated compression bra. On również dociska każdą pierś osobno, a także posiada regulowaną taśmę pod biustem. Przez to zapewnia jeszcze większą stabilność. Ten typ będzie doskonałym wyborem u kobiet o obfitym biuście i bardzo aktywnych fizycznie.

Wybierając staniki sportowe należy zwrócić uwagę, aby piersi mieściły się idealnie w miseczkach, a pas biustonosza nie był za ciasny. Ramiączka powinny zostać tak wyregulowane, aby biustonosz dobrze się trzymał, ale żeby nie wciskały się w ramiona. W przypadku staników sportowych bardzo ważna jest również minimalna liczba szwów. Zapewni to większy komfort i pozwoli zminimalizować ryzyko otarć.

Wybierając bieliznę do ćwiczeń należy przede wszystkim unikać topów, które nie są biustonoszami. Można ich używać jedynie, gdy pod spód zakłada się stanik sportowy. Tylko wówczas jest pewność, że piersi będą stabilizowane w odpowiedni sposób i zabezpieczone przed deformacjami. Stanik sportowy warto kupić w sklepach sportowych, gdzie w razie potrzeby można liczyć na profesjonalną poradę sprzedawcy, który doradzi i pomoże odpowiednio dobrać właściwy kształt i rozmiar biustonosza. Często rozmiar nie pokrywa się z tym noszonym na co dzień, ponieważ konstrukcja stanika sportowego jest bardziej zabudowana i zwarta co wymaga doboru odpowiednio większego rozmiaru. Każda amatorka aktywności fizycznej, która zainwestuje w biustonosz sportowy z pewnością bardzo szybko zauważy zmianę w komforcie podczas ćwiczeń.

Przekonaj się sama – zapraszamy na www.360sklep.pl