Strach ma wielkie oczy – jak przekonać dziecko do wizyty u stomatologa?


Wielu ludziom dentysta kojarzy się z bardzo dużym lękiem. Wizyta u stomatologa jest związana z wielkim stresem oraz odczuwanym dyskomfortem.

Przekłada się to wielokrotnie na poziom dbałości o zęby i zaniechania większej profilaktyki stanu uzębienia, co jest często bardzo zgubne w skutkach i wiążę się z późniejszą koniecznością dużej ingerencji (np. leczenia kanałowego). Strach rodziców bardzo często przekłada się także na strach dzieci względem dentysty. Warto jednak pamiętać, że dobry przykład idzie z góry – więc gdy rodzice nie odwiedzają dentysty, nie ma co oczekiwać, że dziecku przychodnia stomatologiczna będzie się kojarzyła dobrze.

Warto jest jednak przekonać zarówno siebie, jak i dziecko do regularnych wizyty u dentysty. Pozwala to w szybkim czasie wykryć ewentualne nieprawidłowości i podjąć leczenie zachowawcze. Dodatkowo stomatolog bielsko-biała dziecięcy do którego warto jest się udać z dzieckiem (o ile jest taka możliwość) posiada o wiele bardziej przystosowany do dziecka gabinet, który umożliwia lepsze wykonywanie zabiegów oraz mniejszy stres dla dziecka. Dentysta ze specjalnością stomatologa dziecięcego posiada również odpowiednie podejście do małych pacjentów, co jest bardzo ważne w kontekście przełamywania lęku oraz zapewnia lepszy kontakt z dzieckiem. Często gabinet posiada także dzieciom maskotki oraz naklejki, które czynią nieznane miejsce bardziej przyjaznym.

Warto pamiętać, że wizyty u stomatologa to nie tylko okresowe przeglądy. Bardzo często stomatolog zaleci przeprowadzenie leczenia (założenie leku, plomby) co może wiązać się z dyskomfortem oraz lekkim bólem. Nie należy oszukiwać dziecka, że leczenie nie będzie w ogóle bolało – w przypadku poczucia jakiegokolwiek bólu dziecko nie będzie przygotowane do niego i poczuje się oszukane przez lekarza czy rodzica. Może to skutkować niechęcią do odwiedzania gabinetu dentystycznego w przyszłości. Warto jest także przygotować dziecko jak najbardziej to możliwe o wizyty i zapoznać go z obowiązującymi procedurami u stomatologa oraz wytłumaczyć na czym polegają niektóre zabiegi (np. jak wygląda i czemu służy rtg zębów). Pozwoli to opanować stres i lęk przed nieznanym oraz zapewni dziecku bardzo potrzebny komfort psychiczny oraz poczucie bezpieczeństwa.