Psychiatrzy często rozkładają bezradnie ręce. Sami pacjenci niechętnie o tym mówią ani się do tego przyznają. A jednak statystyki zdają się mówić same za siebie… pacjentów cierpiących na tak zwane pograniczne zaburzenie osobowości (BORDERLINE PERSONALITY DISORDER czyli inaczej osobowość borderline) przybywa. Często są oni mylnie klasyfikowani jako chorzy psychicznie. Najczęściej przypisywana jest im także schizofrenia.
Czym jednak jest tak naprawdę borderline?
Czy jest się czego bać? Dlaczego jest tak trudne do rozpoznania? I jak sobie z nim poradzić?
Przede wszystkim na osobowość borderline nie należy patrzeć w kategoriach choroby psychiatrycznej gdyż powstaje ona na tle pewnych urazów czy pozostałości z dzieciństwa. Borderline to raczej pewien schemat mechanizmu obronnego, który doskonale zakorzenia się w ludzkiej psychice i toruje sobie tym samym drogę do … autodestrukcji organizmu w którym się rozwija. Osoby z borderline to osoby których życie polega na wiecznym balansowaniu między ekstremami po to by osiągać chociażby pozorną zgodę z samym sobą i wewnętrzną stabilność.
Co jeszcze prócz szalonemu pędowi do autodestrukcji charakteryzuje osoby określane mianem borderów? Otóż przede wszystkim są to niekontrolowane ataki wściekłości, seks z wieloma partnerami, nieustabilizowane życie emocjonalne, brak poczucia stabilizacji a z drugiej strony przemożny strach przed nawiązaniem bliższej stabilnej relacji z innym człowiekiem. Borderzy to osoby z ciągłym poczuciem pustki – braku sensu w życiu.
Poczucie wartości
Są to też osoby z bardzo zaburzonym poczuciem własnej wartości oraz ze zniekształconym wizerunkiem siebie. Ich jedynym celem w życiu jest usilne dążenie do autodestrukcji – są to najczęściej niedoszli samobójcy lub osoby, które nie potrafią mimo wielu swoich starań, zapanować nad działaniami prowadzącymi do samookaleczenia. Border to człowiek, który nigdy i nigdzie nie znajduje dla siebie miejsca. Największym problemem dla osób z borderline jest fakt nieradzenia sobie z chwiejnością emocjonalną – huśtawki nastroju, nieumiejętność radzenia sobie ze złością i gniewem, histeryczne napady śmiechu, drażliwość – to codzienność z którą ciężko żyć i się uporać… Są to też osoby szalenie podatne na różnego rodzaju uzależnienia…
Niestabilna kariera zawodowa, charakter depresyjny, opisywanie siebie w kategoriach charakterystycznych dla innych osób – to także problemy z jakimi borykają się osoby z borderline
Życie z borderline
Życie z osobą która cierpi na to zaburzenie jest niezwykle trudne. Nierzadko partnerzy osób z borderline … odchodzą gdyż nie mogą znieść ciągłych skoków i wahań nastrojów oraz ciągłej obawy o to czy ich partner (partnerka) nie zrobi sobie czegoś podczas ich nieobecności.
Jakie przyczyny leżą u tego typu zaburzenia? Są to głównie przeżycia z dzieciństwa: odrzucenie psychiczne oraz faktyczne przez rodziców, bicie i przemoc stosowana jako metoda wychowawcza, niekorzystne warunki środowiskowe: życie w ciągłym strachu oraz pod silną presją otoczenia, przeżyte traumy, długotrwała niezrozumiała rozłąka z najbliższymi opiekunami.
Jednakże bordeline jest tym typem zaburzenia, które daje się leczyć – chociaż o całkowitym wyleczeniu nie ma mowy… Leczenie osób u których rozpoznano borderline odbywa się na kilku poziomach. Przede wszystkim psychoterapia. Po drugie leki wyciszające i uspokajające. Czasami wymagana jest hospitalizacja.