Symbolika kolorów

Kolory grają w naszym życiu istotną rolę. Wielu z nas nie zadaje sobie sprawy z tego, że wybór koloru ubrania w danym dniu wcale nie jest przypadkowy. Przynajmniej tak twierdzą zwolennicy psychologii kolorów.

Psychologia kolorów może budzić wątpliwości u sceptyków, jednak faktem jest, że różne kultury przypisują inną symbolikę kolorom. Czerń znacznej większości osób kojarzy się ze smutkiem, żałobą, a biel z niewinnością. Tak jest od wieków.

Kolory, podobnie jak muzyka, wzbudzają w nas uczucia, wywołują różne stany emocjonalne. Barwy Twoich ubrań w połączeniu z Twoim zachowaniem, postawą ciała, mogą wiele o Tobie powiedzieć. Wiedza o znaczeniu kolorów jest wykorzystywana nie tylko przez malarzy, ale również w terapiach, czy nawet na rozmowie kwalifikacyjnej.

Oto kilka przykładów:

Czerwony – symbolizuje potrzebę aktywności emocjonalnej a także fizycznej.

Niebieski – wyraża potrzebę dokonania czegoś wielkiego i oryginalnego, potrzebę bycia docenionym.

Granatowy – mówi o naszej odpowiedzialności i potrzebie kontrolowania świata zewnętrznego. To dobry kolor na rozmowę kwalifikacyjną na kierownicze stanowisko.

Fioletowy – oznacza zainteresowanie duchowością i poszukiwanie odpowiedzi na pytania egzystencjonalne.

Ile jest prawdy w tej ideologii nie wiadomo. Możesz sam przetestować, jak czujesz się w w otoczeniu różnych kolorów. To może być świetna zabawa!