Szczepić czy nie? Rodzice wciąż mają dylemat

szczepionkaSzczepienie dzieci budzi sporo kontrowersji. Przez lata sądzono, że to jedyny sposób, by uchronić je przed poważnymi chorobami i ich powikłaniami. Jednak od pewnego czasu specjaliści przyznają, że wielokrotne naruszanie systemu immunologicznego dzieci poprzez wprowadzanie do organizmu szczepionek, nie jest w pełni bezpieczne. We wszczepianych substancjach znajduje się bowiem wiele toksycznych składników.

Niektórzy naukowcy są przekonani, że to właśnie szczepienia sprawiają, iż w dzisiejszych czasach pojawia się tak wiele schorzeń i zaburzeń u dzieci. Mówi się, że np. alergie czy ADHD to efekt uboczny szczepień niemowląt. Chociaż część szczepień jest obligatoryjnych, to jednak istnieje grupa tych, których wykonanie zależy wyłącznie od opiekunów prawnych dziecka, dlatego warto poważnie zastanowić się nad tym, czy chcemy szczepić dziecko, czy też nie.

Jeśli zrezygnujemy ze szczepienia dziecka, to jak w takim razie chronić dziecko przed chorobami? Przeciwnicy szczepionek podkreślają, że optymalna profilaktyka obejmuje wiele kwestii. Dbałość o higienę, prawidłową dietę, odpowiednie warunki życia gwarantujące właściwy rozwój psychiczny i emocjonalny. Ważne jest też wzmacnianie odporności dziecka przy wykorzystaniu naturalnych sposobów takich, jak przystosowywanie do różnych warunków klimatycznych, do przebywania wśród roślin pyłkowych i zwierząt itp.

Mimo tego, należy mieć pełną świadomość, że nieszczepienie dzieci wcale nie gwarantuje, że będą one zdrowe. Sprawa szczepień jest po prostu nierozwiązana. Niemniej jednak, dobrze jest zagłębić się w tej tematyce, zanim pobiegniemy z maluchem do lekarza, gdy tylko dowiemy się o kolejnej możliwości szczepienia.