Ten niesforny ból …

Ból to nic innego jak sygnał naszego organizmu, że dzieje się coś złego. Najczęściej jest to informacja dotycząca tego, że rozwija się u nas stan zapalny. Ból to inaczej biologicznie uwarunkowany system alarmowy.  Przedłużający się i utrzymujący ból, nie powinien być przez nas lekceważony, gdyż dość szybko może przerodzić się w niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia stan.

Walka z bólem

Do przychodni jak i do aptek (do tych drugich nawet dużo częściej) zgłaszają się osoby uskarżające się na ból głowy, zębó, mięśni, stawów, bóle pourazowe, menstruacyjne. Najczęściej zalecane wówczas środki to takie, które posiadają w sobie spore ilości paracetamolu w połączeniu z kofeiną. Kofeina wzmacnia działanie leków przeciwbólowych, ale jej nadmiar może skutecznie podrażnić nasz żołądek. Należy więc pamiętać o tym, by nie przesadzać z ilością przyjmowanych leków przeciwbólowych zarówno zawierających paracetamol jak i paracetamol i kofeinę.

Leków z drugiego rodzaju, nie powinni przyjmować przede wszystkim chorzy, cierpiący na nadciśnienie. Paracetamol można przyjmować bez większych obaw gdyż nie wchodzi on w reakcję z innymi lekami. Można go nawet podawać dzieciom od trzeciego miesiąca życia. Dość często do skutecznego złagodzenia bólu stosuje się także leki niesteroidowe przeciwzapalne.

Uwaga na leki

Są one dużo silniejsze od tradycyjnych medykamentów przeciwbólowych a tym samym, zmniejszają skutecznie odczyn zapalny. Należą do nich między innymi: ibuprofen (NUROFEN, IBUPROM); kwas acetylosalicylowy (ASPIRYNA, POLOPIRYNA); naproxen (ALEVE, NAPROXEN); diklofenak sodu (VOLTAREN ACTI, OLFEN); meamizol sodu (PYRALGIN). Stosując wymienione tutaj grupy leków, trzeba pamiętać o rozsądnym ich przyjmowaniu. Leki te mogą mocno podrażnić błonę śluzową żołądka, dlatego też należy je stosować wraz z lekami osłonowymi bądź też sięgać po nie niezbyt często. Należy je także ostrożnie przyjmować, w chwili gdy leczymy się na cukrzycę.  Leków zawierający kwas acetylosalicylowy nie należy podawać dzieciom i młodzieży do 18ego roku życia, gdyż substancja ta jest wyjątkowo groźna i niebezpieczna dla nich.