Termometr bezdotykowy

termometrJeszcze kilka lat temu w każdym domu znajdował się klasyczny termometr rtęciowy. Do dziś wielu z nas nie ma zaufania do nowszego sprzętu mierzącego temperaturę. Trzeba bowiem wiedzieć, że jeśli chodzi o termometry mierzące temperaturę ciała miała miejsce swoista rewolucja technologiczna. Termometry rtęciowe uznano za mało dokładne i niebezpieczne w użyciu i zastąpiono je miedzy innymi termometrami elektronicznymi.

Choć stwierdzenie, że termometry rtęciowe są niebezpieczne gdyż zawierają w sobie niebezpieczną rtęć jest delikatnym nadużyciem, to trzeba przyznać, że nie było to najbardziej fortunne narzędzie mierzenia temperatury u dzieci.  Trudno jest zmusić chore małe dziecko by leżało kilka minut w bezruchu, a temperaturę trzeba przecież mierzyć czasami kilka razy dziennie.

Termometr bezdotykowy stał się obecnie idealnym rozwiązaniem podczas kontroli temperatury u niemowlaków i małych dzieci.

Nic nie stoi na przeszkodzie by stosowany był w mierzeniu temperatury u osób dorosłych.  Trzeba bowiem wiedzieć, że termometry bezdotykowe są nie tylko wygodne w użyciu ale i bardzo dokładne. Osoby odnoszące się z rezerwa do najnowszych zdobyczy technologii powinny wiedzieć, że termometr bezdotykowy to urządzenie, któremu można w pełni zaufać.

Działanie tego typu termometru oparte jest o fakt, że ciało każdego człowieka emituje promienie podczerwone niezauważalne dla ludzkiego oka.  Jest to promieniowanie cieplne. Im wyższa jest temperatura ciała tym promieniowanie jest silniejsze.

Termometr bezdotykowy zachowuje się jak noktowizor – bada intensywność promieniowania. Podobne technologie używa się w różnego rodzaju alarmach, czujnikach bezpieczeństwa itp. Przy czym termometr dotykowy ma za zadanie nie wykrywać czyjąś obecność a określać temperaturę ciała czyli stopień promieniowania podczerwonego. Termometr bezdotykowy wystarczy zatem przyłożyć na kilka sekund do ciała i już mamy wskazaną określoną temperaturę.  W przypadku gdy mierzymy temperaturę noworodkowi termometr należy przyłożyć do wewnętrznej strony ucha.  Wtedy efekt będzie najbardziej miarodajny.

Do niedawna tego typu urządzenia można było spotkać głównie w prywatnych klinikach. Obecnie termometr bezdotykowy jest też elementem wyposażenia większości państwowych szpitali. Termometr można nabyć tez na własny użytek, tym bardziej że jego cena wcale nie jest wygórowana. Tego typu produkt możemy nabyć w większości aptek (w tym w tańszych aptekach internetowych). Jest to praktyczne, wygodne urządzenie, które będzie nam służyło latami.