W jakich sytuacjach wykonuje się mammotomię

Rak piersi może stanowić zagrożenie dla życia, ale tylko wtedy, gdy jest wykryty zbyt późno. Każda kobieta powinna wiedzieć, że wszystkie rodzaje raka piersi są w 100% uleczalne w pierwszym etapie rozwoju. Od szybkości wykrycia zależy, jak inwazyjne będzie leczenie i jaki przyniesie efekt. Dlatego warto badać piersi regularnie. Jednym z badań, które umożliwia dokładną diagnostykę, jest mammotomia.

Na czym polega mammotomia?

Mammotomia to biopsja gruboigłowa piersi. O to, jak przebiega badanie, zapytaliśmy specjalistę z NZOZ Euro-Klinika.

Do przeprowadzenia mammotomii wykorzystuje się igłę biopsyjną z mechanizmem rotacyjnym. Dzięki temu z jednego nakłucia pobiera się kilka próbek z różnych miejsc, co ogranicza ból i dyskomfort. Lekarz obserwuje wszystko pod USG, co zapewnia maksymalną precyzję badania.

Tak pobrana próbka jest poddawana badaniu histopatologicznemu, czyli dokładnej obserwacji pod mikroskopem. Na tej podstawie określane są rodzaj badanej zmiany oraz dalsze postępowanie terapeutyczne.

Kiedy wykonuje się mammotomię?

Mammotomia jest wykorzystywana do precyzyjnej diagnostyki zmian w obrębie piersi. Jeżeli mammografia albo badanie ultrasonograficzne coś wykryje, lekarz może zlecić mammotomię. Jest ona konieczna, ponieważ badania obrazowe dostarczają jedynie informacji na temat wielkości i położenia zmiany, jednak nie mówią za dużo o jej charakterze, budowie czy złośliwości. Takiej wiedzy dostarcza dopiero badanie histopatologiczne przeprowadzone na próbce pobranej podczas mammotomii.

Mammotomię stosuje się szczególnie do badania niewielkich zmian. Dzięki temu można dokładnie określić rodzaj nowotworu w bardzo wczesnym, całkowicie uleczalnym stadium. Biopsja mammotomiczna umożliwia szczegółowe badanie guzów wielkości 1 milimetra.

Dodatkowe zastosowania mammotomii

Warto wiedzieć, że mammotomia może być wykorzystywana nie tylko do diagnozowania, ale też usuwania zmian nowotworowych w obrębie piersi. Igła, przez którą wycinki są pobierane do badania, działa na zasadzie próżni – wciąga wybrany przez lekarza fragment guza. Jeżeli cała zmiana jest niewielka, można ją usunąć, używając aparatu do badania mammotomicznego. Dla pacjentki jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż typowe chirurgiczne usuwanie zmiany, wiąże się bowiem z mniejszym nacięciem i jest znacznie mniej inwazyjne oraz bezpieczniejsze.

Mammotomia jest nowoczesnym, precyzyjnym i mało inwazyjnym badaniem. W najwyżej pół godziny i bez znacznego naruszania zdrowej tkanki lekarz uzyskuje materiały do badań guzów, które dopiero zaczęły się rozwijać. Mammotomia pozwala szybko wykryć, a niekiedy też łatwo usunąć guz piersi, zanim stanie się zagrożeniem.