Warzywa – dlaczego są tak zdrowe?

warzywaO walorach warzyw mówi się bardzo dużo. Mimo tego, że doskonale wiemy, jak bardzo zalecane jest ich spożywanie, to jednak wielokrotnie nie mamy pojęcia, dlaczego są one tak zdrowe. Przede wszystkim, przeważająca część jarzyn jest bogata w witaminy oraz sole mineralne. Pozwalają one na wzmacnianie i odżywianie organizmu. Jednocześnie, wykazują działanie profilaktyczne. Część z nich wspomaga również procesy metaboliczne, krzepnięcie krwi oraz pozwala na utrzymanie równowagi w poszczególnych układach naszego ciała.

Warzywa zawierają rozmaite witaminy, a wśród tych najpopularniejszych wymienia się witaminę A, C oraz E. Ponadto, większość roślin tego typu posiada duże ilości witamin B oraz K. Bardzo ważne są również minerały, w tym głównie żelazo, wapń i magnez, które są składnikami przeważającej części jarzyn. Ponadto, niektóre rośliny mają w sobie spore ilości potasu. Istotnym elementem znajdującym się w ogromnej liczbie warzyw jest błonnik, który ma pozytywny wpływ na trawienie.

Koniecznie trzeba przy tym wspomnieć, że zdrowotne właściwości warzyw wynikają również z tego, iż nie posiadają one praktycznie żadnego tłuszczu. Niektóre mają nadmierne ilości skrobi tak, jak np. ziemniaki, jednak trudno jest dopatrywać się obecności jakiegokolwiek składnika negatywnie oddziałujące na zdrowie. Poza tymi substancjami, które korzystnie działają na ludzki organizm, można wyróżnić, co najwyżej, te zupełnie neutralne. Oznacza to, że nawet duża ilość spożywanych jarzyn raczej nie może stać się dla człowieka szkodliwa.