Warzywa o najsilniejszym działaniu antynowotworowym

WarzywaRak sieje prawdziwe spustoszenie wśród współczesnych ludzi. Należy jednak pamiętać, że zwiększona liczba zachorowań na choroby nowotworowe ściśle wiąże się nie tylko z czynnikami genetycznymi, ale także, a nawet przede wszystkim, z nieprawidłowym trybem życia, który prowadzi wielu z nas. Duże znaczenie dla naszego zdrowia ma m.in. dieta. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje szereg warzyw i owoców, które dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Wiele z nich można bezproblemowo włączyć do naszego codziennego menu, ponieważ świetnie nadają się choćby do przyrządzania obiadów.

Za najzdrowsze warzywa uważa się brokuły. Ich cennym składnikiem jest sulforafan, który zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii mogących prowadzić do stanów nowotworowych. Niebywałe działanie mają także substancje zawarte w cebuli i czosnku. Siarka hamuje wzrost komórek rakowych, zaś selen stymuluje produkcję białych krwinek i skutecznie prowadzi do obumierania już wytworzonych komórek rakowych. Lekarze regularnie przypominają też o antynowotworowych właściwościach kapusty, która może minimalizować prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc, piersi, pęcherza, układu pokarmowego. Dobrze jest wzbogacić dietę także o zwiększone ilości marchewki i pomidorów. Te drugie warzywa są zalecane, przede wszystkim, mężczyznom, ponieważ obniżają ryzyko wystąpienia raka prostaty.

Jeśli chodzi o owoce, to wyjątkowe właściwości mają brzoskwinie, a dokładniej ekstrakt z nich uzyskiwany. Dowiedziono, że regularnie spożywany może obniżyć ryzyko wystąpienia raka piersi. Również wyciąg z ciemnych śliwek ma podobne działanie i jest zalecany kobietom, które ze względów genetycznych są narażone na tę chorobę. Kobiety powinny także często sięgać po granaty, które zawierają substancje hamujące działanie enzymów stymulujących przemiany hormonalne. Warto bowiem wiedzieć, że to właśnie hormony w dużej mierze są odpowiedzialne za rozwój raka piersi. Natomiast wszyscy powinniśmy jeść dużo jabłek, gdyż zawarta w nich kwercetyna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzustki. Nie zapominajmy o mandarynkach, które pomagają oczyścić organizm, a więc usuwają też znajdujące się w nim toksyny mogące doprowadzić do nowotworu. Koniecznie spożywajmy też morele – te świeże i te suszone. Zawierają one witaminę B17, która rzadko znajduje się w innych produktach spożywczych. Jest jednak pomocna tak w profilaktyce, jak też leczeniu chorób nowotworowych.