Wiek, a problemy z poruszaniem

chodzenie

chodzenieKontuzje, które mogą przytrafić się każdemu, bez względu na wiek, wymagają odpowiedniego sprzętu medycznego. Problemy ze swobodnym poruszaniem mogą mieć różne przyczyny- urazy kręgosłupa, miednicy, kolan, stawów skokowych, złamania kości, a także naderwania więzadeł i ścięgien.

Przy całkowitym unieruchomieniu jednej z kończyn dolnych najczęściej pacjent porusza się na wózku inwalidzkim, a jeśli ma więcej siły używa specjalnych kul i lasek inwalidzkich, które pozwalają na większą swobodę w przemieszczaniu. Jeżeli żaden ze stawów nie wymaga absolutnego usztywnienia, wtedy wystarczy podpieranie za pomocą laski inwalidzkiej, która równie skutecznie odciąży chore miejsce i pozwoli na stopniową regenerację.
Nie tylko nagłe kontuzje i wypadki zmusząją nas do stosowania profesjonalnego sprzętu medycznego.

Wiek również jest istotnym czynnikiem, który wpływa na naszą sprawność fizyczną. To, jakie zdrowie zachowamy na stare lata zależy od całego szeregu czynników, na które czasem mamy wpływ, a czasem nie. Częste problemy z poruszaniem i konieczność wspierania się laskami inwalidzkimi są związane z narastającą sztywnością stawów i postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi. Dużym problemem u starszych ludzi są choroby toczące się w obrębie miednicy, kręgosłupa, kolan i łokci.

Dla seniorów laska inwalidzka to trzecia noga, która zapewnia odpowiednie podparcie i odciąża osłabione miejsca. Dla niektórych to jedeny sposób, aby swobodnie pokonywać większe odległości, które dla zdrowego człowieka nie stanowią żadnej przeszkody.
Aby sprzęt medyczny zapewniał komfort i rzeczywiście pomagał, a nie pogłębiał zwyrodnień i kontuzji, musi być bardzo dobrze dopasowany do wzrostu i stabliny, wykonany z bardzo dobrych materiałów. Z tego względu zarówno każda kula, jak i laska inwalidzka posiada regulację, która pozwala dobrać optymalną wysokość. Niektóre z nich są dodatkowo składane, dzięki czemu nie zajmują miejsca i może być stosowana tylko wtedy, kiedy jest ku temu potrzeba (przeszkoda, schody, narastające zmęczenie). Współczesne laski są dość lekkie, ale wyważone w taki sposób, aby zapewniać jak najlepsze podparcie.