Witaminy w ciąży

witaminyInformacja, że zostanie się rodzicem dla wielu osób jest najszczęśliwszą nowiną w życiu. Od tej pory zmienia się wszystko, a każdy dzień przybliża matkę do spotkania z jej nowonarodzonym dzieckiem. Jednak, aby maleństwo przyszło na świat zdrowe, bez jakichkolwiek wad rozwojowych ważny jest zdrowy styl życia oraz dieta bogata w witaminy w ciąży. To dzięki nim zaopatrujemy maleństwo w potrzebne mu do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze.

I choć każda przyszła mama doskonale zdaje sobie sprawę z prawidłowego odżywiania, to jednak pierwszy trymestr ciąży i związane z nimi nudności, wymioty i brak apetytu mogą skutecznie to utrudniać. Jeśli nawet już coś zjemy, to jednak na długo nie pozostaje to w naszym organizmie. Dlatego w takiej sytuacji dobrze jest zasięgnąć opinii lekarskiej, co do konieczności przyjmowania witamin w ciąży jako formy uzupełnienia braków żywieniowych.

Na rynku istnieje wiele preparatów z tej kategorii, dlatego po konsultacji z lekarzem prowadzącym i uprzednim wykonaniu badań kontrolnych będzie można bez problemu dobrać te, które będą odpowiednie dla danej pacjentki. Żadnych leków, nawet tych suplementów nie powinno się przyjmować na własną rękę. I to nie tylko w przypadku kobiet ciężarnych.

Odpowiednio dobrane witaminy w ciąży nie tylko służą dziecku zapewniając mu niezbędne składniki odżywcze, ale również mogą skutecznie zmniejszyć uporczywe poranne dolegliwości, które nie pozostają obojętne dla organizmu, skutecznie go osłabiając. Bardzo ważną kwestią pozostaje fakt, że ów preparaty w pewnym stopniu zapobiegają także poważnym chorobom, takim jak wady rozwojowe czy rozszczep cewy nerwowej, jakiemu przeciwdziała kwas foliowy. Jednak zadaniem każdej przyszłej mamy jest tak komponować swoje menu, aby to wraz z pożywieniem dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu witamin w ciąży. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby w diecie pojawiały się odpowiednie ilości wysokiej jakości warzyw, owoców, nabiału oraz chudych mięs.

Jeśli w codziennym menu pojawiają się te składniki, a dodatkowo ciężarna pamięta o pięciu porcjach warzyw i owoców dziennie, wówczas wcale nie ma konieczności przyjmowania dodatkowych suplementów. Inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy przyszła mama jest wegetarianką albo ma alergię na mleko krowie. Witaminy w ciąży w postaci gotowych preparatów będą potrzebne również tym kobietom, które zmagają się z problemem anemii.

Wtedy przede wszystkim najważniejsza jest odpowiednia ilość żelaza oraz witamin z grupy B. Suplementacja okazuje się koniecznością również wtedy, gdy ciężarna cierpi na drętwienie nóg, dokuczają jej męczące skurcze. Dodatkowo życie uprzykrzają jej bóle mięśniowe czy kołatanie serca nawet po niewielkim wysiłku. To może oznaczać, że w jej organizmie brakuje magnezu, dlatego także potrzebne będzie zadbanie o jego uzupełnienie.