Zdrowe odżywianie dla każdego


Obecnie tematy dotyczące zdrowego odżywiania poruszane są nie tylko w mediach, ale również w rozmowach ze znajomymi i dyskusjach na forach społecznościowych.

Dlaczego temat stał się tak bardzo popularny? Powodem może być między innymi moda, ale głównie raczej wzrost liczby osób otyłych i chorujących na różne choroby przewlekłe. Każdy chory, chcąc pomóc swojemu zdrowiu, musi podjąć decyzję i spróbować zmienić swoją dietę.

Jak zmienić dietę na zdrową?

Przede wszystkim musimy uwierzyć, że jest to możliwe, bo część osób obawia się zmiany sposobu odżywiania. Oczywiście zmiana diety może być niełatwa, ale czego nie robi się dla zdrowia? Najlepiej zacząć od wprowadzania do swojego menu zdrowych produktów, bezpiecznych i dobrej jakości. Takie warunki spełnia żywność produkowana w gospodarstwach ekologicznych, gdzie zwierzęta hodowane są tradycyjnie bez hormonów i antybiotyków, a rośliny na naturalnych nawozach. W takie produkty zaopatrzyć się można w sklepach ze zdrową żywnością albo za pośrednictwem internetu. Wystarczy tylko w wyszukiwarkę wpisać odpowiednie hasło, np. „Produkty ekologiczne online” albo „Sklep ze zdrową żywnością online„.

Co jeść a czego nie jeść?

Aby zdrowo się odżywiać, koniecznie trzeba wyeliminować ze swojej diety takie produkty, jak słodycze, sól, produkty przetworzone i smażone oraz konserwowane. Warto też ograniczyć niezdrowe tłuszcze. W zamian za to, trzeba zwiększyć spożycie warzyw i owoców, oczywiście pochodzących z gospodarstw ekologicznych. Trzeba też zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych i zacząć pić naturalne soki. Najlepiej sporządzać je samemu, ale można też skorzystać ze sklepu ze zdrową żywnością online. Zamiast tłustego mięsa należy wprowadzić do diety ryby i spożywać je kilka razy w tygodniu. Jak najczęściej dodawać też do potraw oliwę z oliwek, zawierającą zdrowe kwasy tłuszczowe oraz naturalne przyprawy i zioła. Bardzo wskazane są również, do niedawna uważane za źródło szkodliwego cholesterolu, jaja i masło. I jeszcze kiszonki, na przykład kiszona kapusta czy ogórki, które doskonale wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelit. Do tego jogurty, kefir i maślanka.

Woda a zdrowie

Na koniec dodam, że nie wolno w żadnym wypadku zapominać o wodzie, która usuwa toksyny z organizmu. Zwłaszcza latem, kiedy pod wpływem gorąca ciało wydala dużo potu, dochodzi nieraz do znacznej utraty wody, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza osób starszych. Ale nie tylko, każdy bowiem wysiłek fizyczny, a sport uprawiają przeważnie młodzi ludzie, doprowadzić może do takiego samego stanu.