Zdrowie mężczyzn

lekarzJak wynika ze wszelkich statystyk prowadzonych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, to kobiety częściej dbają o swój stan zdrowia, częściej decydują się na badania okresowe i bardziej interesują się profilaktyką różnorodnych chorób. Specjaliści przyznają, że w dużym stopniu wynika to z wychowania oraz samej mentalności. Panie doskonale wiedzą, że od ich tanu zdrowia zależeć będzie także zdrowie ich potomstwa, a instynkt macierzyński sprawia, że bardziej o siebie dbają, by swoim pociechom zapewnić najlepsze warunki rozwoju jeszcze w życiu płodowym.

Natomiast mężczyźni są bardziej zapracowani, zabiegani i znacznie bardziej skupieniu na tym, żeby dbać o rodzinę, a nie o siebie samych. Niemniej jednak, panowie są narażeni na wiele chorób w stopniu takim samym, jak kobiety, a niejednokrotnie, nawet większym. Poza tym, przy części schorzeń, to u mężczyzn wskaźnik zachorowań jest dużo większy. Dodatkowo, nie wolno zapominać o tych jednostkach chorobowych, które są typowe wyłącznie dla płci męskiej.

Dlatego też, w polskich mediach coraz częściej zauważalne stają się kampanie społeczne, w których zachęca się mężczyzn do regularnego odwiedzania lekarzy. Kładzie się przy tym nacisk na profilaktykę. Często choroby mogą być uleczalne, jeśli zostaną wcześnie wykryte, jednak mężczyźni odwiedzają lekarzy na tyle rzadko, że sami sobie odbierają szanse na skuteczne leczenie. W zaawansowanych stadiach chorób, pomoc może przyjść zbyt późno.

Warto przy tym zaznaczyć, że kampanie, o których mowa mają trafiać nie tylko panów, ale i do kobiet. To właśnie żony, matki czy nawet córki powinny zachęcać mężczyzn do tego, by bardziej dbali o siebie, decydując się na okresowe badania i obserwację własnego stanu zdrowia, a także na reagowanie już przy pierwszych niepokojących symptomach.