Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne

zdrowie

zdrowieZdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne, a człowiek jest tyle wart, ile pomoże drugiemu. A pomagać może każdy i to właśnie te najmniejsze, darmowe dobre uczynki cieszą nas najbardziej. Gdy zrobimy coś dobrego mamy ogromną satysfakcję, aż niejednokrotnie kręci nam się łza w oku.

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne, a człowiek jest tyle wart, ile pomoże drugiemu. A pomagać może każdy i to właśnie te najmniejsze, darmowe dobre uczynki cieszą nas najbardziej. Gdy zrobimy coś dobrego mamy ogromną satysfakcję, aż niejednokrotnie kręci nam się łza w oku.

Rodzina i przyjaciele są najważniejsi

Co robimy w sytuacji, gdy bliska nam osoba zaczyna nas unikać, nie dzwoni, nie umawia się na spotkania? zapewne po kilku próbach kontaktu z nią poddajemy się i stwierdzamy, że nie ma sensu się jej narzucać. Tak też nasza znajomość umiera śmiercią naturalną.

A może ten człowiek choruje?

Zazwyczaj nie przychodzi nam do głowy, że nasz znajomy może chorować na schizofrenię. Owszem choroby są i chodzą po ludziach, ale nie spodziewamy się, że pojawią się właśnie w naszym otoczeniu. A jednak…

Warto więc nie zrywać tak szybko kontaktu z potencjalnym chorym, tylko dobrze się jemu przyjrzeć i poobserwować, a może by nawiązać kontakt z jego najbliższą rodziną?

Schizofrenia dotyka przeważnie ludzi w młodym wieku i trzeba ją leczyć. Chory nieadekwatnie postrzega otaczającą go rzeczywistość. Ma także upośledzoną umiejętność oceny siebie, a także otoczenia i relacji z innymi osobami.

Początek choroby może być nagły i wtedy wszyscy zauważają, że z chorym dzieje się coś złego, sam chory jednak nie zawsze jest przekonany do swojej choroby i fałszywie ocenia rzeczywistość.

Schizofrenia może również zaczynać się stopniowo. W tym przypadku bliscy również zauważają niepokojące zmiany, jednak tłumaczą je trudnościami w życiu osobistym chorego. Chory wycofuje się z życia społecznego, unika ludzi, staje się bardzo nieufny, podejrzliwy, z nikim nie chce rozmawiać. Chory staje się obojętny na różne zjawiska, na przykład na trudności finansowe w domu.

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą

Schizofrenia to choroba przewlekła i leczenie jej trwa od kilku do kilkunastu lat, a przeważnie jednak do końca życia. Osoba nią dotknięta musi być stale leczona, wymaga też stałego postępowania profilaktycznego w okresach remisji choroby.

Objawy choroby

Do objawów pozytywnych, czyli wytwórczych należą: urojenia, omamy, pseudohalucynacje.

Do objawów negatywnych należy wymienione już wcześniej wycofanie społeczne, rezygnacja z ulubionych aktywności, na przykład szkolnych, zawodowych lub po prostu hobby. Często występuje też obojętność uczuciowa, brak wyrażania emocji. Inne objawy to:

  1. Abulia, czyli bezczynność.
  2. Anhedonia, zmniejszona zdolność lub całkowity jej brak do odczuwania przyjemności.
  3. Aspontaniczność, czyli brak spontaniczności zachowań.
  4. Apatia, zubożenie wypowiadanych zdań.
  5. Awolicja, czyli ograniczenie własnej woli lub jej całkowity brak.
  6. Brak chęci dbania o siebie.

Chory bardzo często ma także zaburzenia inteligencji i pamięci. Ciężko mu skupić się na wykonywanych czynnościach, zapomina co niedawno robił.

Przyjaciel na całe życie

Łatwiej jest się leczyć, gdy ma się przy sobie kogoś bliskiego. Chory człowiek przeżywa swoją sytuację, niech więc wie, że jest ktoś, kto go będzie wspierał w tych najtrudniejszych w życiu chwilach, bo przecież przyjaciół ma się na dobre i na złe.