Zdrowy styl życia, czyli jaki?

Zdrowy styl żyPaprykacia – wszyscy specjaliści zachęcają nas, by na niego przejść, ale co to tak naprawdę oznacza? Zdrowie to stan dobrego samopoczucia, podczas którego wszystkie elementy i układy organizmu działają sprawnie, wspólnie tworząc sprawną całość. Obejmuje to głównie zdrowie psychiczne i fizyczne. Żeby móc je zachować, powinniśmy wyrobić w sobie prawidłowe nawyki, dbając o to, by każda część organizmu miała zagwarantowane najlepsze warunki istnienia.

 

Jednym z ważniejszych elementów zdrowego życia jest odpowiednio duża dawka ruchu. Dzięki aktywności fizycznej, szczególnie tej na świeżym powietrzu, możemy dotleniać organizm, a tlen bierze udział w prawidłowym przebiegu większości procesów zachodzących w ludzkim ciele. Poza tym, ruch pozwala spalać nadmiar szkodliwego tłuszczu. Dodatkowo, to właśnie wszelkiego typu sport umożliwia wyćwiczenie mięśni i kości, a także stawów czy wiązadeł. Pozostają wtedy sprawniejsze, a to sprawia, że my sami mamy większy zakres ruchów, lepszą kondycję i jesteśmy w stanie wykonywać więcej prac fizycznych. Mamy też więcej siły.

 

Poza tym, ważna dla naszego zdrowia jest prawidłowa dieta. Powinny na nią składać się takie potrawy, które umożliwią zachowanie równowagi wśród najważniejszych składników odżywczych. Jedzone przez nas dania mają nam dodawać energii, odżywiać komórki, ale nie powinny powodować odkładania się tkanki tłuszczowej ani nie powinny zawierać zbyt dużo cukru, który dodaje kilogramów, nie przynosząc żadnych większych korzyści. Dania powinny być bogate w witaminy i minerały, ale niezwykle ważne jest białko dodające energii, a także węglowodany, cukry proste oraz tłuszcze nienasycone.

 

Dla zachowania zdrowia istotne jest unikanie niebezpiecznych sytuacji. To szczególnie ważne, jeśli chodzi o zdrowie fizyczne i sprawność ruchową. Powinniśmy unikać kontaktu z osobami chorującymi na jednostki chorobowe o charakterze zakaźnym. Należy odpowiednio się ubierać, by nie przegrzewać się ani nie wychłodzić organizmy. Należy też zapewniać sobie odpowiednią dawkę snu i relaksu tak, by nie nadwyrężać ciała. W miarę możliwości powinniśmy też unikać sytuacji stresowych. Nadmierny stres oraz zmęczenie mogą prowadzić zarówno o chorób psychicznych, jak i zwiększać zachorowalność na choroby psychiczne.