Żelazo dla kobiet w ciąży – dlaczego?

ciaza

ciazaŻelazo jest bardzo ważnym mikroelementem, który potrzebny jest do transportu tlenu w organizmie. Niezwykle ważny jest on dla kobiet w ciąży, ponieważ jego niedobór może doprowadzić do anemii, a oprócz tego może powodować wady rozwojowe płodu. Żelazo dla kobiet w ciąży najłatwiej dostępne jest w różnego rodzaju pokarmach.

Największe jego ilości znajdują się w różnego rodzaju mięsach, dlatego kobiety tego typu produkty powinny spożywać jak najczęściej.

Oprócz tego żelazo w znacznych ilościach znajduje się w rybach, zielonych warzywach, roślinach strączkowych, ciemnym pieczywie oraz suszonych owocach. Niedobór żelaza może sprawiać, że kobieta bardzo szybko będzie się męczyła, będzie ospała, jej cera będzie blada, będą łamały jej się paznokcie, pękały kąciki ust, będzie miała ona zawroty głowy, a także będzie ona miała zmniejszoną odporność. Wszystkie te objawy nie powinny w ogóle pojawiać się u kobiet w ciąży, dlatego muszą one robić wszystko, aby nie doprowadzić się do tego stanu.

W produktach, jakie powinny spożywać kobiety w ciąży dostępne są dwa rodzaje żelaza. Jest to żelazo hemowe, które znajduje się na przykład w mięsie oraz innych produktach pochodzenia zwierzęcego, a drugie żelazo to niehemowe, które jest pochodzenia roślinnego.

Kobiety w ciąży, które chcą zadbać o odpowiedni poziom żelaza w swoim organizmie powinny przede wszystkim przejść na odpowiednią dietę. Oprócz tego można stosować różnego rodzaju suplementy diety, które z pewnością podniosą stan żelaza w organizmie kobiety.

Żelazo dla kobiet w ciąży jest bardzo potrzebnym składnikiem dla kobiet w ciąży, jednak jego nadmiar również nie jest zbyt korzystny dla ciężarnej kobiety. Zbyt duże ilości żelaza w organizmie mogą doprowadzić do cukrzycy ciążowej, podwyższenia ciśnienia krwi, a także stanu przedrzucawkowego.

Ważne jest to, aby kobiety w ciąży nie stosowały różnorodnych preparatów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Specjaliści określają, że żelazo dla kobiet w ciąży powinno być przyswajane w różnorodnych ilościach.

Jego ilości związane są z rozwojem ciąży, bowiem w pierwszym trymestrze ciąży kobieta potrzebuje około 0,8 mg żelaza, natomiast w trzecim trymestrze potrzebuje ona już blisko 10 mg. Do produktów, które zmniejszają wchłanianie się żelaza, zalicza się produkty mleczne, szpinak, kawę, herbatę oraz produkty sojowe.

Warto zatem unikać tego typu produktów i sięgnąć po te bardziej wartościowe. Braki żelaza są niekorzystne nie tylko dla kobiety ciężarnej, ale również dla dziecka, dlatego tak często trzeba kontrolować poziom żelaza w organizmie.