Ziołolecznictwo i jego efekty

ZiołaChociaż medycyna alternatywna nie jest uznawana przez tę klasyczną, to jednak wielokrotnie staje się jej wsparciem. Jest tak np. w przypadku ziołolecznictwa. Pomimo, że żaden lekarz raczej nie poleci go jako indywidualnej terapii, to jednak wiele substancji rzeczywiście może wspierać standardowe leczenie środkami farmakologicznymi. Najczęściej zioła pełnią funkcję łagodzącą, oczyszczającą organizm, minimalizującą niektóre dolegliwości. Jak się okazuje, odpowiednio dobrane rośliny rzeczywiście mogą mieć korzystny wpływ na nasz organizm.

W zależności od konkretnego rodzaju ziół, mogą one pełnić nieco odmienne funkcje. Jedną z grup są zioła oczyszczające. Ich działanie opiera się na wypłukiwaniu toksyn z organizmu, oczyszczaniu krwi. Jest to możliwe dzięki temu, że zioła wspomagają rozpuszczanie szkodliwych substancji, a co za tym idzie, wzmagają ich wydalanie wraz z moczem. Inne rośliny mogą natomiast intensyfikować potliwość, a wtedy toksyny wydalane są wraz z potem.

Odmienne są zioła wspomagające trawienie. Dzięki temu, że przyspieszają metabolizm, pozwalają na wyzbycie się szeregu dolegliwości takich, jak zgaga, bóle żołądka, wzdęcia. Jednocześnie, są one pomocne nie tylko przy niwelowaniu nieprzyjemności, ale również przy odchudzaniu. Stabilizując procesy zachodzące w układzie trawiennym, mają także wpływ na ogólne, lepsze samopoczucie.

Kolejnym typem są zioła uspokajające. Ich działanie jest możliwe ze względu na fakt, że zawarte w nich substancje pozwalają na wyzwolenie sił obronnych organizmu. W efekcie, normowane są naturalne procesy zachodzące w ludzkim ciele, a to oznacza, że do normy doprowadzany jest też układ nerwowy. W efekcie, organizm osiąga wewnętrzną harmonię, co pomaga w wyciszeniu się, opanowaniu nerwów, stresu, ale też łagodzi bezsenność.

Następne zioła to te, które działają przeciwzapalnie. Ze względu na to, że stany zapalne pojawiają się zarówno na zewnątrz ciała – np. gdy chodzi o rany, jak też wewnątrz – np. przy artretyzmie, zapaleniu stawów i innych tego typu schorzeniach, to leki oparte na ziołach przeciwzapalnych występują tak w formie maści i kremów (dzięki nim, można przyspieszyć nie tylko gojenie się ran, ale także schodzenie obrzęków), jak również w formie tabletek, które działają od środka.

Istnieją również zioła przeciwskurczowe, które pomagają w minimalizowaniu objawów dolegliwości związanych z przemęczeniem oraz chorobami. Część z nich, dzięki regulowaniu pracy mięśni, jest także odpowiedzialna za stabilizację pracy serca, więc wykorzystuje się je przy produkcji leków nasercowych. Te nasercowe bardzo często pozwalają też obniżyć ciśnienie krwi – dzięki temu pełnią automatycznie funkcję uspokajającą.

Ponadto, można spotkać zioła wzmacniające. Bogate w witaminy i minerały korzystnie oddziałują na różne organy i układy ludzkiego ciała, co sprawia, że pozwalają nam dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i lepszym samopoczuciem. Warto przy tym wspomnieć o ziołach bakteriobójczych i zwalczających wirusy. One wszystkie mogą być stosowane nie tylko przy konkretnych dolegliwościach, ale także profilaktycznie, co pozwala dodatkowo zaliczyć je do grupy tych wzmacniających.

Ostatnią grupą są zioła przeciwkrwotoczne oraz dodające elastyczności naczyniom krwionośnym. Mają one szerokie zastosowanie. Sprawdzają się przy ranach, problemach krwionośnych, przy rekonwalescencji po rozmaitego typu zabiegach itp.