Kolagen – działanie i dostarczanie organizmowi

SkóraKolagen to jedno z białek, które naturalnie występują w każdym organizmie żywym. Pełni on szereg funkcji, lecz najważniejszą z nich jest ta budulcowa. Bierze on udział w tworzeniu ścięgien, kości, mięśni, ale również skóry. Z tego powodu niedobory kolagenu mają tak duże znaczenie dla naszego wyglądu. Niestety, z wiekiem enzym ten zanika w ciele każdego człowieka. Sprawia to, że zmniejszenie się poziomu kolagenu staje się jedną z pierwszych oznak starzenia się.

 

Coraz mniejsza ilość kolagenu skutkuje osłabieniem tkanki łącznej, a to doprowadza do powstawania zmarszczek. Początkowo są to te mimiczne występujące na twarzy, lecz z czasem zakres ich występowania powiększa się, aż cała skóra staje się wiotka i pomarszczona. Efekt jest tym silniejszy, że wraz z kolagenem, zanika również inne białko – elastyna. Ubytki kolagenu lub zaburzenia w jego wytwarzaniu mogą też prowadzić do cellulitu lub rozstępów. Te ostatnie są zwykle rezultatem szybkiego tycia, np. w czasie ciąży, gdy skóra jest narażona na nadmierne rozciąganie się.

 

Na szczęście, kolagen można dostarczać organizmowi z zewnątrz. W zależności od konkretnej sytuacji, możemy stosować go w postaci kapsułek będących suplementami diety, substancji wstrzykiwanej w określone partie ciała bądź też w formie kosmetyków. Enzym wykorzystywany w celach kosmetycznych jest najczęściej pozyskiwany od zwierząt. Za najlepszy rodzaj kolagenu uważa się ten znajdujący się w rybiej skórze.