Bezpieczeństwo na nartach

Narciarstwo to najpopularniejszy sport zimowy. Jednak, białe szaleństwo to nie tylko wspaniała rekreacja, a przy okazji jedna z najważniejszych dyscyplin uprawianych o tej porze roku. To również poważne niebezpieczeństwo. Istnieje szereg zasad, do których obowiązkowo powinien stosować się każdy narciarz, bez względu na to, jak długo uprawia ten sport. Podobne reguły obowiązują snowboardzistów, którzy narażają się na praktycznie identyczne zagrożenie zdrowia i życia.

Bezpieczeństwo na nartach – jak o nie zadbać?

Przede wszystkim, nie wolno nam rozpoczynać szusowania, jeśli nie umiemy dobrze jeździć na nartach. Oczywiście, podczas wchodzenia na stok nikt nas nie kontroluje. Jednak sami powinniśmy realnie ocenić swoje zdolności. Najlepiej jest wykupić przynajmniej kilka godzin nauki jazdy u profesjonalnego instruktora narciarstwa. Pomoże nam on nauczyć się hamowania, skręcania, zatrzymywania, ale też wytłumaczy, jak prawidłowo zachowywać się w sytuacjach szczególnie niebezpiecznych.

Musimy również nauczyć się zakładania nart tak, żeby wszystkie klamry były idealnie przypięte do butów narciarskich. Niemniej ważne jest samo dopasowanie nart. Najlepiej, by dobrał nam je fachowiec, dostosowując ich typ do naszych umiejętności. Konkretny rodzaj Nigdy nie powinniśmy także zapominać o środkach bezpieczeństwa.

Najważniejsze są gogle i kask. Wielokrotnie to właśnie ochrona głowy może nam uratować życie. Zawsze istotne pozostają rękawice. Nie chodzi tu jedynie o zapewnienie ciepła, ale również ułatwienie utrzymania kijków w różnych warunkach.