Fluoryzacja zębów – czym jest i kiedy warto ją wykonać?

Fluoryzacja zębów to zabieg dentystyczny. Jest on całkowicie bezbolesny. Mogą korzystać z niego nawet dzieci. Fluoryzację przeprowadza się w celu wzmocnienia szkliwa i ochrony przed rozprzestrzenianiem się próchnicy. Sprawdź, na czym polega zabieg fluoryzacji zębów.

Na czym polega zabieg fluoryzacji zębów?

Fluoryzacja zębów niegdyś przeprowadzana była nawet w szkołach. Obecnie odchodzi się od tej formy dbania o zęby poza gabinetem dentystycznym. Na fluoryzację warto jednak udać się do stomatologa, który przeprowadzi ją z należytą ostrożnością z użyciem bezpiecznych produktów najwyższej jakości.

Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów. W tym celu używa się specjalnej szczoteczki do usunięcia kamienia nazębnego. Później nakłada się cienką warstwę fluoru. Produkt z fluorem może mieć różną formę. Często używa się lakieru, który uwalnia do szkliwa jony fluorkowe. Dentyści chętnie też sięgają po piankę do fluoryzacji zębów. Produkt ten należy włożyć do ust za pomocą łyżki i odczekać kilka minut. Po tym czasie nadmiar preparatu jest wypłukiwany. Jeszcze inną metodą fluoryzacji jest tzw. jonoforeza fluorkowa i wykonuje się ją z wykorzystaniem prądu.

Kiedy wykonać fluoryzację?

Fluoryzacja powinna być wykonywana regularnie i zdecydować się na nią może niemal każdy. Szczególne wskazania do fluoryzacji zębów to:

  • nadwrażliwość zębów,
  • pojawiające się przebarwienia płytki nazębnej,
  • chęć zapobiegania próchnicy wtórej,
  • chęć remineralizacji szkliwa.

Czy fluoryzacja zębów może zaszkodzić?

Fluoryzacja to zabieg, którego celem jest ochrona zębów przed próchnicą i wzmocnienie szkliwa. Czy jednak może on szkodzić naszemu zdrowiu? Fluorek, wykorzystywany podczas zabiegu, rzeczywiście jest substancją, negatywnie wpływającą na zdrowie, ale wyłącznie wtedy, gdy zostanie użyty w dużej ilości. W przypadku fluoryzacji ilość wykorzystywanego fluorku jest bezpieczna. Nie musimy więc obawiać się przeprowadzania zabiegu np. u dzieci. Ważne jednak, by cały zabieg wykonał doświadczony i kompetentny specjalista.

Materiał zewnętrzny