Rehabilitacja przy skoliozie

kręgosłupSkolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa to przypadłość, która najczęściej pojawia się już w wieku dziecięcym, a z wiekiem pogłębia się u każdego pacjenta, który nie podejmie leczenia. Może jednak wystąpić również u osób dorosłych, które prowadzą nieprawidłowy tryb życia, narażając jedną część ciała na wyraźnie większy wysiłek. Warto zaznaczyć, że często takim obciążeniem jest nawet samo noszenie torebki na jednym ramieniu. O ile jednorazowe zawieszenie jej na ramieniu kompletnie nie szkodzi zdrowiu, to jednak regularne, wieloletnie noszenie jej w ten sposób może rzeczywiście sprzyjać skoliozie.

Jeśli lekarz stwierdzi już u nas boczne skrzywienie, najczęściej sam daje też skierowanie na konkretny rodzaj rehabilitacji prowadzonej przez doświadczonych fizjoterapeutów. Niemniej jednak, przy mniejszych wadach postawy, możemy samodzielnie postarać się skorygować krzywiznę. Musimy być przy tym bardzo ostrożni i dokładnie rozpoznać, która strona jest bardziej wykrzywiona. Chodzi o to, że jeśli dobierzemy nieprawidłowe ćwiczenia, to zamiast wyprostować kręgosłup, będziemy pogłębiali aktualną wadę. Pamiętajmy, że przy ćwiczeniach rehabilitacyjnych przy skoliozie bocznej, niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń przeciwległych, które pozwolą zachować prosta jedną stronę, jednocześnie redukując krzywiznę po stronie drugiej.

Rehabilitacja skoliozy najczęściej powinna jednak przebiegać pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Poza ćwiczeniami, które nam zaleci, skolioza może wymagać także stosownych masażów oraz nastawiania kręgosłupa tak, by niwelować ból powstający wskutek wykrzywienia, jak też pomagać w naprostowaniu ciała i przygotowania go do dalszych ćwiczeń rehabilitacyjnych.