W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia chorego często wzywamy karetkę pogotowia. Jej zadaniem jest jak najszybsze przetransportowanie pacjenta do szpitala lub innej placówki medycznej, gdzie zostanie mu udzielona specjalistyczna pomoc lekarska.
Jednak czasami to ratownik medyczny jest odpowiedzialny za stan zdrowia chorego, zwłaszcza kiedy podczas przewożenia go w karetce dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia. W takiej sytuacji tak ważne jest odpowiednie zaopatrzenie ambulansu w podstawowy sprzęt medyczny, ratujący życie pacjenta.
Co musi znajdować się w karetce pogotowia?
Nieodzownym sprzętem medycznym znajdującym się w każdej karetce pogotowia są nosze wraz z pasami mocującymi, stojakiem do kroplówek i systemem do przewożenia dzieci, krzesełko kardiologiczne, materac próżniowy, przenośny defibrylator, respirator, ssaki, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, aparaty do mierzenia BP czy zestawy kołnierzy i szyn unieruchamiających uszkodzone kończyny.
W każdej karetce pogotowia powinien znajdować się również glukometr, stetoskop lekarski, laryngoskop, latarki diagnostyczne, nożyczki, aparat umożliwiający przetaczania płynów, torby, stazy, miski nerkowate, zestawy do drenażu, konikotomii czy cewników, a także komplety rękawiczek, strzykawek, igieł, kaniul wraz z pojemnikami na zużyte elementy, zestawy przedłużeń czy kraników.
Dodatkowo sondy żołądkowe, worki na mocz i zwłoki, zestawy porodowe, do oparzeń, instalacje z tlenem wraz z maskami, filtrami i rurkami intubacyjnymi, wkłucia dożylne, elektrody, kleszczyki, łopatki do języka, kamizelki Kendricka, igły doszpikowe czy zestawy ochronne.
Taki sprzęt medyczny znajdujący się w karetce pogotowia może istotnie przyczynić się do uratowania życia pacjenta.