Fotelik dziecięcy – kiedy potrzebny?

fotelik

fotelikRozsądnych kierowców raczej nie trzeba przekonywać co do zasadności korzystania z pasów bezpieczeństwa w pojazdach osobowych czy dostawczych. Tak samo nie powinno być najmniejszych wątpliwości odnośnie korzyści płynących ze stosowania specjalnych fotelików, służących przewożeniu małych dzieci.

Dobrej jakości foteliki samochodowe to przecież nie tylko wygoda, ale przede wszystkim znaczne większe bezpieczeństwo podczas jazdy z małym dzieckiem.

Zgodnie z zapisami prawa, każde dziecko od trzech lat, które ma poniżej 150cm wzrostu i waży mniej niż 36 kilogramów, powinno korzystać ze specjalnego fotelika samochodowego lub podkładki podwyższającej, które umożliwiają korzystanie ze standardowych pasów bezpieczeństwa zainstalowanych w samochodzie. Warto również nadmienić, że dzieci powyżej trzeciego roku życia muszą podróżować na tylnym siedzeniu, jeśli samochód nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa – modeli takich samochodów już praktycznie nie ma na rynku, jednak powinniśmy pamiętać i o tej zasadzie.

Nie można również zapominać, że każdy fotelik samochodowy powinien być dopasowany do wieku, wzrostu oraz wagi dziecka. Zasadniczo przyjmuje się, że istnieją cztery podstawowe grupy fotelików dziecięcych.

Pierwszą z nich są tzw. gondole dla niemowląt, czyli specjalne kołyski, w których niemowlęta przyjmują pozycję leżącą – przeznaczone dla dzieci w wieku do ok. 9 miesięcy. Drugą kategorią fotelików samochodowych są foteliki dla maluchów, czyli dzieci do trzeciego roku życia (waga do ok. 18kg), w których maluchy mogą przybrać pozycję siedzącą lub półleżącą. Trzecią grupę stanowią foteliki dla przedszkolaka, czyli foteliki przystosowane dla dzieci w wieku 3-7 lat (waga ok.15-25kg).

I ostatnia grupa fotelików, to wspomniane podstawki podwyższające, przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. Wskazane do użycia aż do czasu osiągnięcia przez dziecko wspomnianych parametrów wzrostu oraz wagi.

Jeśli mamy wątpliwości, czy dziecko może jeździć już bez podkładki, warto jeszcze przynajmniej przez pewien czas z niej korzystać – wtedy mamy pewność, że pas bezpieczeństwa w razie wypadku zadziała we właściwy sposób.