Zdrowa pizza

PizzaPizza to, obok spaghetti, najpopularniejsze włoskie danie. Dzięki temu, że można ją przyrządzać na wiele różnych sposobów, zrobiła prawdziwą furorę na całym świecie. Spotykamy ją w wielorodnych wersjach. Można wybrać pizzę wegetariańską, pełną mięsa, tradycyjną margheritę z sosem pomidorowym i serem. Poza tym, można zdecydować się na pizzę na cienkim lub grubym cieście. Chociaż tradycyjna jest pieczona na bazie ciasta drożdżowego, to możemy spotkać pizzę pieczoną przy użyciu proszku do pieczenia, która jest prostsza i szybsza w zrobieniu.

 

Pomimo tego, że wielokrotnie pizza zaliczana jest do dań typu fast-food, to jednak może być o wiele zdrowsza niż hamburgery czy frytki. To, jaka będzie jej kaloryczność oraz ile witamin dostarczy nam jej spożycie, zależy od dodatków, które na niej ułożymy, a w tej kwestii panuje całkowita dowolność. Należy przy tym jasno zaznaczyć, że samodzielnie przyrządzona pizza na pewno będzie zdrowsza od tej z pizzerii, ponieważ sami będziemy najlepiej wiedzieli, co do niej dodajemy i bez problemu będziemy mogli zredukować liczbę kalorii. Łatwiej będzie nam również dobrać te produkty, które są świeże i bezpieczne dla zdrowia.

 

Najzdrowsze pizze mogą składać się z ciasta i świeżych warzyw. Niektóre pizzerie, wychodzące naprzeciw wymaganiom klientów prowadzących zdrowy styl życia, oferują np. pizzę brokułowi lub szpinakową. Znajdziemy w niej brokuły bądź szpinak z dodatkiem czosnku i fety. Wszystkie te składniki są zdrowe. Po upieczeniu nie tracą wartości odżywczych, nadal pełne są witamin. Wybierając cienkie ciasto, maksymalnie obniżymy ilość kalorii, więc jedynym tuczącym składnikiem będzie ser. Mimo to, w normalnej pizzy (a nie tej z podwójnym serem!) i tak jest go na tyle mało, że danie pozostanie zdrowe i bezpieczne dla naszej sylwetki, a przy tym smaczne i pożywne.

 

Oprócz tego, można trafić na pizze owocowe. Ananas, brzoskwinia, szynka to oryginalny pomysł na egzotyczny przysmak. Smaki te świetnie się łączą, pozostając przy tym mało tuczące. Witaminy z owoców i białko z szynki sprawiają, że bez problemu najemy się, ale wcale nie będziemy musieli martwić się dodatkowymi kilogramami. Eksperymenty smakowe, czyli łączenie samego ananasa z szynką, zestawienie owoców z kurczakiem mogą doprowadzić nas do wynalezienia naprawdę rewelacyjnej pizzy. Ciekawym wyborem będzie również pizza z tuńczykiem bądź owocami morza i cebulą oraz czosnkiem. Ona także nie jest kaloryczna, a za to świetna dla zabicia bakterii drzemiących w organizmie!