Nowotwór a profilaktyka

no smokingNa lekarstwa wydajemy istną fortunę. Podobnie jak na używki, przez które nasze zdrowie systematycznie pogarsza się. Kawa, alkohol, papierosy. Co musi się stać, abyśmy wreszcie zrozumieli i zapamiętali na zawsze, że znacznie łatwiej zapobiegać, niż leczyć?

Czy dopiero wtedy, gdy spotka nas trudna sytuacja życiowa w postaci ciężkiej choroby? Być może, jednakże w wielu przypadkach jest już za późno. A wystarczy tak niewiele… Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak zapobiec nowotworowi w postaci raka płuc czy też raka piersi – koniecznie przeczytajcie nasz artykuł.

Rzuć wreszcie palenie!

Drodzy palacze! Od momentu zapalenia pierwszego papierosa jesteście znacznie bardziej narażeni na raka płuc niż ci, którzy prowadzą zdrowy tryb życia, korzystając z ruchu na świeżym powietrzu. Środki rakotwórcze zawarte w papierosach szkodzą nie tylko wam, ale wszystkim w waszym otoczeniu, poprzez tzw. bierne palenie, czyli wdychanie szkodliwego dymu tytoniowego. Czy naprawdę nie działają na waszą wyobraźnię obowiązkowo umieszczane na opakowaniach papierosów ostrzeżenia o możliwych chorobach spowodowanych paleniem papierosów? Czy przynajmniej raz w życiu nie widzieliście zdjęcia płuc osoby palącej? Czy wreszcie ogromne ilości pieniędzy, które „poszły z dymem” na wasz nałóg nie przemawiają do waszego rozsądku?

Jeśli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to znaczy, że teraz należy spróbować powalczyć z nałogiem, zanim zaczniecie odczuwać bóle w klatce piersiowej, przewlekle kaszleć i mieć problemy z oddychaniem. Za ciężko zarobione pieniądze możecie kupić paczkę papierosów, zdrowia niestety już w przypadku raka płuc nie odkupicie za żadne środki…

Wybierz się na mammografie!

To nie boli, możecie odczuwać jedynie delikatny dyskomfort, który jest – w zestawieniu z wcześnie wykrytym rakiem piersi, który jest niemal w 100% wyleczalny – niewielką ceną. Jeśli w waszej rodzinie babcia, matka lub siostra chorowały na raka piersi, to bezwzględnie powinnyście zgłosić się na pierwsze badanie mammograficzne w wieku 35 lat.

Bez względu na uwarunkowania genetyczne, w wieku 45-50 lat zaleca się badać co 2 lata, natomiast powyżej 50. roku życia – raz w roku. Jeśli tylko chcecie zadbać o swoje zdrowie i dowiedzieć się więcej na temat raka, sprawdźcie tutaj. Wszystkim czytelnikom życzymy dużo zdrowia!