USG stawów biodrowych u niemowląt – zadbaj o przyszłość swojego dziecka

usg-stawu-biodrowegoUSG stawów biodrowych u noworodków jest badaniem rutynowo zlecanym przez lekarzy pediatrów oraz ortopedów. Niezwykle częstym schorzeniem jest bowiem wrodzona dysplazja stawu biodrowego, który przytrafia się około czterem procentom dzieci w populacji krajów europejskich. Jest to choroba, która częściej występuje u dziewczynek, niż u chłopców. Jak przebiega badanie USG stawów biodrowych u niemowląt?

Czym jest dysplazja stawu biodrowego?

Dysplazja stawu biodrowego to wada wrodzona, którą powodują czynniki patologiczne – ze strony zarówno matki, jak i płodu. Mają one charakter mechaniczny oraz patofizjologiczny. W najprostszym tłumaczeniu jest to wada, która polega na niedorozwoju panewki stawowej. Czynniki, które wywołują dysplazję, mogą mieć podłoże genetyczne, gdy jedno z rodziców lub wcześniejsze potomstwo urodziło się z taką wadą. Wśród nich znajdują się te związane z ułożeniem kończyn płodu.

W tej kategorii można wymienić kilka przypadków patogennych:

  • kończyny dziecka były ułożone w nadmiernym zgięciu lub wyprostowaniu w okolicach stawu kolanowego;
  • częste zmiany ustawień oraz nacisk na staw mogły powodować koślawość szyjki kości udowej czy też rozciągnięcie torebki stawowej;
  • ściana macicy mogła utrudniać ruchy kończyn;
  • mogło nastąpić gwałtowne wyprostowanie nóżek noworodka podczas porodu (często występujące, gdy położna musi ręcznie pomóc dziecku wydostać się z macicy).

Po przedstawieniu czynników wpływających na powstanie dysplazji czas na określenie objawów. Charakterystyczne i dostrzegalne jest przeskakiwanie stawu biodrowego; lekarz stwierdza, iż dziecko ma krótszą nóżkę, co stanowi podstawowy objaw tego schorzenia.

Badanie dysplazji

Jeżeli zauważysz u swojego dziecka wskazane powyżej objawy, jak najszybciej udaj się na USG stawu biodrowego. Badanie takie realizuje – między innymi – Gabinet USG w Prywatnej Przychodni Lekarskiej w Warszawie. Prowadzone są tu specjalistyczne badania i konsultacje pod okiem wysoko wykwalifikowanej kadry lekarskiej.

Często bywa, iż objawy nie są widoczne, dlatego aby mieć pewność, że dysplazja nie dotknęła Twojego dziecka, zalecane jest wykonanie badania USG stawów biodrowych w około 5.–6. tygodniu życia dziecka. Dla pewności takie badanie należy powtórzyć w około 12. tygodniu życia pociechy. Dzięki badaniu USG stawów biodrowych można szybko zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie zapobiegające późniejszym powikłaniom.

Nieleczona dysplazja stawu biodrowego może prowadzić do zmian wtórych. Skutkuje ona, między innymi, opóźnieniem rozwoju jądra kostnienia oraz zmianą kierunku wzrostu. Prowadzi to do wytworzenia się biodra koślawego oraz wytworzenia panewki wtórnej, co może się skończyć powstaniem różnego rodzaju zmian zwyrodnieniowych.

Ocena oraz leczenie dysplazji

Pierwszym krokiem w rzetelnej diagnostyce problemu ze stawami biodrowymi niemowląt i małych dzieci jest wykonanie badania USG stawu biodrowego, które dokładnie wskaże poziom dysplazji. Dzięki obrazowi z badania lekarz może dobrać odpowiednie metody leczenia. Im wcześniej się ono rozpocznie, tym proces rehabilitacji będzie krótszy. Całe leczenie opiera się na szerokim ustawianiu ud dziecka, tak aby dysplazja zniknęła, a stawy rozwijały się poprawnie. Ażeby osiągnąć odpowiedni efekt, zaleca się stosowanie aparatów, które unieruchomią ruchy dziecka (szelki Pawlika, poduszka Frejki czy szyna Koszli). Po zalecanym czasie należy powtórzyć badanie USG, aby ocenić postępy leczenia.

Jeżeli badanie USG oraz diagnoza zostaną wykonane za późno, konieczne będzie leczenie operacyjne, jakie skoryguje panewkę, która uległa dysplazji. Zapewne każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej i pragnie uchronić je przed stresem związanym z zabiegiem operacyjnym w tak wczesnym okresie życia. Dlatego profilaktyka, a także systematyczne sprawdzanie procesu leczenia, są tak ważne.

Badanie USG stawów biodrowych skutecznie wykrywa, a jednocześnie – wdrażając odpowiednie leczenie – pomaga zapobiec rozwojowi schorzenia, które w kolejnych tygodniach i latach może być nie lada problemem w rozwoju młodego organizmu.