JAK SIĘ POZBYĆ PRZEBARWIEŃ SKÓRY?

peelingZ przebarwieniami rodzimy się bądź nabywamy je wskutek upływu czasu, narażając skórę na działanie promieni UV oraz w procesie starzenia, wraz z którym – oprócz zmarszczek – pojawiają się  nieestetyczne plamy. Ponieważ jest to głównie problem kobiet, który potrafi spędzić im sen z oczu, polecamy kilka skutecznych sposobów w walce z niedoskonałościami skóry.

Jakie są rodzaje przebarwień?

Zmiany w pigmentacji często wynikają z różnej zawartości melaniny, która jest produkowana przez melanocyty. Wszelkie typy zaburzeń w procesie jej syntezy i transportu powodują powstawanie przebarwień. Melanina nadaje skórze kolor i chroni ją przed promieniowaniem słonecznym. Słabość do opalonej skóry i narażanie jej na działanie promieni UV może prowadzić do niebezpiecznych oparzeń, odbarwień czy fotostarzenia. Ciąża oraz menopauza też mają swój udział w zaburzeniach barwnika w związku ze zmianami hormonalnymi. Pod wpływem spadku lub nadmiaru estrogenów zmienia się praca melanocytów, co w konsekwencji prowadzi do pojawienia się ciemnych lub jasnych plam. Typową oznaką procesów starzenia są tzw. plamy soczewicowate starcze, które pojawiają się po 40 roku życia. Innym typem jest melasma, zwana inaczej ostudą, która częściej występuje u kobiet, szczególnie po ciąży, tworząc tzw. maskę ciąży w postaci ciemnobrunatnych, nieregularnych plam zlokalizowanych na twarzy. Są jeszcze piegi będące jednym z najpopularniejszych rodzajów przebarwień, które podobnie jak dwa powyższe typy, są wrodzone.

Jak leczyć i jak zapobiegać?

ZABIEGI ZŁUSZCZAJĄCE.

Zdaniem ekspertów Wirtualnej Kliniki, w przypadku płytkich zmian warto korzystać z preparatów miejscowych o działaniu złuszczającym i rozjaśniającym. Jedną z bardziej popularnych terapii depigmentujących jest ta z wykorzystaniem preparatu Dermamelan lub Cosmelan. Zmiany chorobowe, przebarwienia starcze i posłoneczne, skutecznie usuwają peelingi chemiczne dzięki aktywnemu składnikowi jakim są kwasy i najlepiej aby w przypadku przebarwień, były to kwasy owocowe z grupy alfa-hydroksylowej (AHA), ponieważ są delikatniejsze. Jeżeli jednak plamy zlokalizowane są w skórze właściwej, zaleca się bardziej inwazyjne metody, z których bez wątpienia najskuteczniejszą jest laser.

LASEROWA REDUKCJA PRZEBARWIEŃ.

Nowoczesne lasery dziś są w stanie usunąć przebarwienia już po pierwszym zabiegu. Równowaga efektów ablacyjnych i termicznych przekłada się na szybką odnowę skóry oraz przebudowę kolagenu, bezpiecznie i skutecznie likwidując większość zaburzeń tego typu. Najlepszy jest do tego system frakcyjny, doprowadzający do mikrouszkodzeń skóry wskutek czego zostaje usunięty nadmiar melaniny, co jednocześnie stymuluje naturalne procesy naprawcze tkanek. O bezpieczeństwie tej metody decyduje jej niewielka inwazyjność oraz brak powikłań, co wpływa na krótki czas rekonwalescencji po zabiegu jaki zwykle trwa około tygodnia.

PEELING LASEROWY.

Wysokie parametry laserów oraz możliwość ingerencji we wszystkie właściwości wiązki zwiększają ich zaawansowanie w zakresie leczenia i jakości zabiegów. Dziś tarcze  diamentowe lub korundowe używane podczas peelingu mechanicznego (mikrodermabrazja i dermabrazja) coraz częściej zastępuje laser. Zabieg jest delikatny, nie powoduje reakcji alergicznych, a dzięki możliwości regulacji światła lasera, precyzyjnie usuwa przebarwienia, stymulując kolagen do samoodnowy i krążenie krwi. Jak radzą specjaliści z wirtualnaklinika.pl, z peelingów laserowych najbardziej mogą więc skorzystać osoby z przebarwieniami hormonalnymi oraz pacjenci leczący trądzik.

Wiedza na temat tego jak usunąć przebarwienia nie powinna zdominować tej, o zapobieganiu im. Codzienna pielęgnacja kremami z filtrami UVA i UVB zapewni nam właściwą ochronę, podobnie jak unikanie substancji fotouczulających zawartych w kosmetykach i niektórych lekach (np. tabletki antykoncepcyjne). Unikajmy ekspozycji na słońce, zwłaszcza dotyczy to osób, które mają tendencję do odbarwień skóry pod wpływem promieni UV. Róbmy to, ponieważ to zdrowa skóra jest s e x y, a nie opalona.