Syndrom wypalenia zawodowego – jak go uniknąć?

zmeczonySyndrom wypalenia zawodowego może dotknąć praktycznie każdego z nas. Nie ma przy tym znaczenia, jaki zawód wykonujemy ani na jakim stanowisku pracujemy. Jako, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, to warto już zawczasu zastanowić się, co robić, by wypalenie zawodowe nie spotkało nas samych. A powinniśmy wiedzieć, że jego unikanie wcale nie jest trudne. Ciężko jest natomiast zwalczyć ten problem, gdy już się pojawi. Co zatem zrobić, żeby nie odczuć wypalenia zawodowego?

Podstawą jest odpowiednia organizacja czasu pracy. Nie możemy się przepracowywać, ponieważ brak odpoczynku i bezustanne poświęcanie się pracy doprowadzi nas do zmęczenia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. To natomiast sprawi, że najzwyczajniej będziemy mieli dosyć pokazywania się w miejscu zatrudnienia. Co ważne, jeżeli nie będziemy odczuwali dyskomfortu psychicznego, który sygnalizować będzie nam przepracowanie, to w rezultacie możemy jeszcze gorzej odczuć to pod względem somatycznym. Brak odpoczynku, nadmiar stresu, bezustanna aktywność powoduje, że pojawiają się zaburzenia w funkcjonowaniu wielu narządów wewnętrznych oraz całych układów naszego organizmu.

Chociaż stres uważany jest za istotny czynnik motywujący nas do działania, to jednak jego nadmiar jest zdecydowanie negatywny, dlatego należy unikać go w codziennym życiu. Jak to robić? Przede wszystkim, rozsądnie rozdzielać obowiązki, organizować pracę tak, by nigdy nie zostawiać czegoś na ostatnią chwilę, nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków, jeżeli nie mamy pewności, że wszystkiemu podołamy. Jeśli wychodzimy z pracy, to musimy nauczyć się powrotu do życia prywatnego, by nie roztrząsać w myślach spraw zawodowych. Jeśli cały czas skupiamy się na pracy – nawet w domu – to organizm odbiera to w taki sposób, jakbyśmy nigdy tej pracy nie kończyli. Należy unikać też spędzania zbyt wielu godzin w pracy.

Po pracy oraz w czasie urlopu koniecznie powinniśmy oddawać się przyjemnościom. Dzięki temu, odpocznie zarówno ciało, jak i umysł, a my będziemy mogli naładować baterie, a regenerując siły, staniemy się jeszcze bardziej wydajnymi pracownikami, których nasza firma naprawdę potrzebuje.