Ciekawy świat – literki i cyferki

Bardzo wielu rodziców bardzo ambitnie podchodzi do wychowania swoich dzieci przede wszystkim jeśli chodzi o kreowanie dziecięcych zajęć w zakresie szeroko pojętej nauki. Duża ilość dzieci już od najmłodszych lat chodzi na lekcje angielskiego, tańca, czy zajęcia artystyczne tak aby od małego rozwijać swój potencjał. Rodzice chcą by ich dzieci jak najszybciej chodziły, mówiły, a potem gdy opanują podstawowe umiejętności jak najszybciej uczyły się innych rzeczy.

Ciekawość nauki, nie przymus

Jednak to jak szybko dziecko przyswoi różne umiejętności zależy od jego naturalnych zdolności, nie da się zatem na siłę wymusić na dziecku. To, że na przykład chętnie liczy ono do dziesięciu to prawdopodobnie kwestia tego, że jest to dla niego fajna zabawa. Chęć liczenia czy też znajomość cyfr i liter powinna być naturalna, bowiem ogólnie nauka w ciągu pierwszych kilku lat życia, jeszcze przed pójściem do szkoły, powinno następować poprzez zabawę.

Można zatem patrząc na daną literkę wymieniać imiona bądź przedmioty, jakie się na nią zaczynają. Po jakimś czasie dziecko samo będzie doskonale kojarzyć jak wygląda O oraz to, że imię na literkę O to na przykład Olga. Tak samo sytuacja wygląda z liczeniem, które najłatwiej dziecko przyswoi poprzez zabawę.

Doskonałym sposobem zachęty do liczenia jest na przykład zabawa w chowanego, gdzie najpierw liczy mama, a następnie dziecko.