Co jeść, aby cieszyć się zdrowymi oczami

W pracy korzystasz z komputera i coraz częściej skarżysz się na uczucie piasku pod oczami oraz niewyraźne widzenie? Sprawdź, co jeść, aby cieszyć się zdrowym wzrokiem i zniwelować dyskomfort.
Dzisiejszy tryb życia nie sprzyja dobremu wzrokowi. Nawet co piąty pacjent trafiający do okulisty skarży się na dyskomfort lub ból, a u części diagnozowany jest zespół suchego oka. Aby uniknąć problemów z oczami, warto już dziś wzbogacić dietę o składniki sprzyjające zdrowiu oczu. Co jeść, aby cieszyć się sokolim wzrokiem?

Witamina A na kurzą ślepotę i zespół suchego oka

Witamina A jest bardzo silnym antyoksydantem i jednym z kluczowych składników odżywczych sprzyjających zdrowemu wzrokowi. Niedobór tej witaminy może powodować kurzą ślepotę oraz zespół suchego oka. To właśnie retinoidy, które tworzą witaminę A, umożliwiają odbieranie bodźców wzrokowych przez siatkówkę oka. Dobrymi źródłami tej witaminy są marchew, dynia, brokuły, szpinak, wątróbka.

Witamina E na wieczną młodość

Witamina E jest przeciwutleniaczem, który hamuje rozwój wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia. Zwiększa też wchłanianie beta-karotenu (który organizm przekształca w witaminę A) oraz chroni nienasycone kwasy tłuszczowe przez utlenianiem. Witaminę E znajdziesz w migdałach i orzechach, olejach: słonecznikowym, sojowym i kukurydzianym, oraz kiełkach pszenicy.

Witamina C dobra na wszystko

Witamina C doskonale wpływa na odporność organizmu. W diecie dla zdrowych oczu odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż stwierdzono pozytywny wpływ tej substancji na hamowanie rozwoju zaćmy. Witaminę C znajdziesz w cytrusach, jabłkach, porzeczkach, brokułach, truskawkach i czerwonej papryce.

Tłusto znaczy zdrowo

Dieta zdrowa dla oczu, pomagająca uniknąć zachorowania na zespół suchego oka, powinna być bogata w wielonienacycone kwasy tłuszczowe Omega 3. Ich bogatym źródłem są tłuste ryby, na przykład: łosoś, makrela, śledź oraz tuńczyk oraz oleje, na przykład olej lniany.

Antocyjany na prawidłowe widzenie

Substancje zwane antocyjanami chronią naczynia krwionośne oczu oraz działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Znajdziesz je w ciemnych owocach, na przykład jagodach, porzeczkach, wiśniach ale także i w czerwonej kapuście.

Nawyki dla zdrowych oczu

Aby uniknąć problemów związanych z pogorszeniem widzenia, chorobami takimi jak zespół suchego oka oraz uczucia piasku pod oczami, pamiętaj, aby wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Jedz dużo warzyw i owoców oraz co najmniej przez kilkanaście minut dziennie ruszaj się na świeżym powietrzu. Unikaj produktów przetworzonych, takich jak głęboko smażone mięso, jedzenie typu fast food, słone przekąski. Jeśli pracujesz przed komputerem, co najmniej raz na godzinę daj oczom odpocząć od ekranu.