Wegetarianizm to jedna z tych diet powiązanych nie tylko z dbałością a ciało, ale w większości przypadków również ze światopoglądem. Ci, którzy z różnych powodów nie chcą spożywać produktów pochodzący od zwierząt zazwyczaj są ekologami i starają się po prostu dbać o środowisku, odmawiając korzystania z zabijanych zwierząt. Sam światopogląd sprawia, że wegetarianizm można podzielić na kilka odrębnych rodzajów. Najpopularniejszy z nich to laktoowowegetarianizm.
Czym jest dieta wegetariańska
Dopuszcza on spożywanie jajek, mleka i innych produktów, o ile nie powstają one po zabiciu zwierzęcia. Ich pozyskiwanie jest w pełni humanitarne i nie wyrządza krzywdy zwierzęciu, więc laktoowowegetarianie nie widzą przeszkód w posilaniu się tymi produktami. Dla zachowania odpowiedniego poziomu białka w organizmie, wegetarianie spożywają duże ilości soi, która ma być swego rodzaju zastępnikiem mięsa. Natomiast weganie nie spożywają absolutnie niczego, co powstają ze zwierząt nawet, jeśli jest to pozyskiwane w inny sposób niż poprzez zabicie zwierząt. Oni również stawiają na soję i jej bardzo korzystne właściwości.
Fruktarianizm to najostrzejsza forma wegetarianizmu, ponieważ odrzuca spożywanie owoców i warzyw, które trzeba „zabić”, by je uzyskać. Żywią się, więc tylko wybranymi roślinami. Jeszcze jednym, charakterystycznym odłamem wegetarianizmu jest witarianizm, który charakteryzuje się odmową spożywania wszystkiego, co jest gotowane, łącznie z herbatą czy kawą.