Jedwab i właściwości kosmetyczne

włosyJedwab znany nam jest głównie, jako surowiec na materiał, z którego tworzy się wygodne, przewiewne ubrania, jednak jedwab może być również cennym składnikiem kosmetyków. Jego właściwości sprawiają, że świetnie sprawdza się, jako składnik kosmetyków odżywczych, nawilżających, regenerujących i wygładzających. Dodaje się go do balsamów i kremów, a także maseczek i serum, które nawilżają skórę, jednocześnie rozjaśniając ją, wygładzają i zmiękczając. Jedną z jego głównych zalet jest również fakt, że reguluje on działanie gruczołów łojowych, a dzięki temu jest w stanie wpływać na ograniczenie wytwarzania sebum. Sprawia to, że twarz wygląda atrakcyjniej i nie jest nadmiernie natłuszczona. Poza tym, jedwab jest dość podobny do kolagenu, co oznacza, że wpływa na jędrność i sprężystość skóry, poprawiając jej napięcie, jak i sam wygląd. Świetnie nadaje się zatem do kosmetyków ujędrniających oraz antycellulitowych.

Jest on również składnikiem cenionym w preparatach do pielęgnacji włosów, ponieważ wzmacnia je i chroni przed nadmierną łamliwością. Jedwab chroni włosy przed negatywnym wpływem promieni UV oraz nadmiernym gorącem. Wykorzystuje się go do pielęgnacji włosów przy zabiegach fryzjerskich mogących naruszać naturalną strukturę włosa. Może on być składnikiem kosmetyków lub występować w postaci jedwabiu płynnego. Jedwab wzmacnia też paznokcie, dlatego stosuje się go przy produkcji odżywek do nich.

Jedwab dodaje się także do kosmetyków do makijażu takich, jak cienie do powiek oraz tusze do rzęs. W pierwszym przypadku jedwab odpowiada za dłuższe utrzymanie się cienia na powiece, natomiast w tuszach odżywiają rzęsy, lepiej je podkręcają, poprawiają ich wygląd i wzmacniają je.